Desítky let nezvěstný majitel pozemků blokuje záměry obce

Kostěnice - Obec Kostěnice na Pardubicku řeší kuriózní problém. Parcely určené pro výstavbu rodinných domů totiž blokuje člověk, který je 57 let nezvěstný. Neexistuje ale jeho úmrtní list, a tak obec ani nemůže pozemky získat.

Jaromíru Svobodovi by letos bylo 116 let. Nikdo o něm však nic neví. V roce 1956 odešel do Švýcarska a přišel o československé občanství. Je ovšem stále majitelem pozemků v Kostěnicích, a obec s nimi tak nemůže nijak nakládat.

O pozemky bojuje už deset let, stále neúspěšně. Starosta Kostěnic už oslovil soudy, úřady i státní instituce. Nikdo mu ale nepomohl. „Soud nám řekl, že pana Svobodu nelze prohlásit za zemřelého, protože nemáme úmrtní list,“ sdělil Václav Pulkrábek, starosta Kostěnic.

„Je to pro obec Kostěnice v tuto chvíli poměrně patová situace a ani ministerstvo vnitra jim nemůže žádným způsobem pomoci,“ uvedl Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra. Obecní úřad už oslovil i švýcarskou ambasádu a požádal ji o pomoc. Není ovšem jasné, jestli Jaromír Svoboda vůbec ve Švýcarsku žil. Jedinou šancí obce by tak mohl být syn pana Svobody, kdyby však nebyl stejně tajemnou osobou, jako jeho otec.