České řeky jsou o tisíce lososů bohatší

Jetřichovice (Děčínsko) - Do několika vybraných přítoků Labe začali dobrovolníci vysazovat plůdky lososa obecného. Celkem jich do toků na severu Čech přibylo 220 tisíc. Tato dravá ryba se v Česku dříve běžně vyskytovala. Kvůli znečištění a jezům ale později úplně vyhynula. Od 90. let se u nás pravidelně vysazuje. Losos obecný je u nás navíc celoročně hájený, rybáři tak musí ulovené dravce vracet zpátky do řeky.

Plůdek zůstane v místě vysazení až pět let, pak se vydává na tisíce kilometrů dlouhou cestu až do Atlantského oceánu. V dospělosti losos táhne kvůli tření zpátky na místo, kde byl vysazen. Cestu pozná podle specifické chuti místní vody. Šanci na návrat má však zhruba jen jeden z deseti. Kromě velkého množství predátorů jim v cestě stojí i jezy, přes které se nedostanou. Za vyhubením lososa v Česku stojí hlavně výstavba zdymadel na Labi ve Střekově a v Ústí nad Labem.

Losos byl v Česku vyhubený, posledního spatřili rybáři před začátkem projektu jeho návratu do českých řek v 50. letech. Ještě v roce 1930 byl přitom poměrně obvyklou rybou. Do přítoků Labe se vysazuje od 90. let - za tu dobu jich do řek rybáři vysadili přes 2 miliony. Vytipovali tři potoky, kde má největší šanci přežít. Nejvíc plůdků se každoročně vysazuje do řeky Kamenice. Právě tam se před deseti lety první dospělé kusy vrátily ke tření.