Do hotelu na Trutnovsku narazilo letadlo, dva lidé zraněni

Prostřední Lánov - Dnes odpoledne spadlo v Prostředním Lánově u Vrchlabí na Trutnovsku malé čtyřmístné letadlo. Narazilo do budovy hotelu Harmonie. Dvoučlenná posádka, muž a žena z Německa, byla ve vážném stavu vrtulníkem transportována na traumacentrum v Hradci Králové. Oba utrpěli zranění hrudníku, jejich stav je vážný, ale stabilizovaný. V objektu, který nyní slouží jako školící centrum, v době nehody nikdo nebyl.

V havarovaném stroji typu Socata Tobago byli němečtí manželé, šestasedmdesátiletý muž a šedesátiletá žena. „Oba jsou při vědomí, mají zraněné hrudníky a zatím jsou mimo ohrožení života,“ uvedl náměstek pro lékařskou péči Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Tušl.

Hasiči byli o události informováni krátce před jednou hodinou odpoledne. „Na místo vyjeli profesionální hasiči z Vrchlabí a dobrovolní hasiči z Lánova. Asistovali zde záchranné službě při ošetřování osob z ultralightu,“ informovala mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková. Do nemocnice zraněné dopravily helikoptéry, které přiletěly rovnou z přehlídky vrtulníků v Hradci Králové.

/*json*/{"map":{"lat":50.620362874173,"lng":15.657105445862,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.619328202935,"lng":15.658264160156,"type":"4","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle starosty Lánova Jiřího Vancla pár pobýval na místním letišti týden a zrovna dnes se vracel domů. Hotel Harmonie leží pod horizontem letiště a pilotům neznalým terénu to může činit problém. Šestasedmdesátiletý muž byl podle Vancla zkušený pilot.

Podle Jiřího Sochora z Letecké školy ve Vrchlabí se letadlu nepodařil start. Čtyřmístné letadlo francouzské výroby se vůbec nedostalo do potřebné letové výšky, spadlo na zem a jelo dál, až narazilo do hotelu. „Štěstí bylo, že letadlo nemělo potřebnou letovou rychlost, jinak by nehoda byla vážnější,“ konstatoval Sochor.

„Letadlo narazilo do hotelu ze severní strany do prázdného pokoje. Škoda bude asi 250 000 korun. V jižní části hotelu se konala smuteční hostina, lidem se nic nestalo. Hotel byl skoro prázdný, protože ještě není sezona,“ řekl Vancl.