Silniční stavba u Hrádku nad Nisou ožije, stavební povolení platí

Liberec – Ministerstvo dopravy zamítlo odvolání proti stavbě nové silnice I/35 z Liberce do Hrádku nad Nisou, které podala někdejší majitelka pozemku vyvlastněného pro stavbu mezinárodní komunikace. Kvůli pozemkovým sporům má stavba už dva roky zpoždění. Hotova bude v listopadu.

Místo úzké a klikaté silnice budou řidiči jezdit z Liberce přes Hrádek nad Nisou do Německa po nové přeložce – budou ale muset ještě počkat. Stavba silnice od Bílého Kostela k Hrádku nad Nisou začala již v roce 2009, dosud ale kvůli sporu o pozemky nemohly vzniknout poslední čtyři kilometry. Majitelka pozemků je státu nechtěla prodat, situace dospěla až k jejich vyvlastnění. Odpovědí bylo odvolání proti stavebnímu povolení. To nyní ministerstvo dopravy zamítlo, podle libereckého hejtmana Martina Půty tak je povolení platné a stavba může začít – ačkoli se vyvlastněním ještě bude zabývat soud.

Podle ředitele liberecké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Josefa Jeníčka je stavební firma připravena ihned začít pracovat. V listopadu by již měli na novou silnici vyjet auta, ačkoli ještě nebude hotová. „Chybět bude vodorovné značení a na části nebude finální povrch,“ řekl Jeníček. Zcela dokončena bude podle něj silnice do poloviny příštího roku.

Na silnici I/35 z Liberce na hranicích naváže nová německá silnice, jejich prostřednictvím vznikne kvalitní napojení Liberecka na německou dálnici A4. Český zhruba osmikilometrový úsek přijde na více než dvě miliardy korun.