Děčín vzkřísí hazard. S automaty totiž odešly i peníze

Děčín - Děčín znovu povolí výherní automaty, které před časem zakázal podobně jako desítky dalších měst v Česku. Bez hazardu krachovaly hospody a bary. Navíc v městském rozpočtu začaly chybět milióny, které provozovatelé výherních automatů dřív povinně platili. Obnovit hazard se před časem rozhodly i některé pražské radnice. Chyběly jim podle jejich slov peníze na kulturu a sport.

Automaty se budou moci vrátit na více než šedesátku míst ve městě, kde po nich často zbyla jen prázdná místa a některé herny se kvůli úbytku peněz už chystaly zavírat. Za jeden legálně přihlášený automat město v průměru dostává čtyřicet tisíc ročně. Jenom loni tak Děčín získal navíc do rozpočtu 19 miliónů. Za peníze magistrát opravil třeba dětská hřiště po celém městě.

Nová vyhláška ale nakazuje, že v jedné provozovně budou moct být maximálně čtyři automaty. A omezuje i provozní dobu. Zvýšené kriminality se radní nebojí. Podle strážníků zvýšení kriminality nehrozí, už dřív byl v okolí heren klid.

Úbytku peněz se zalekla i Praha

Na konci ledna obrátily i pražské radnice. Magistrát jim totiž pohrozil, že jim po zrušení heren přestane dávat peníze na sport a kulturu. Žižkovská radnice se tak rozhodla sedm kasin otevřít a dalších třináct jich koncem ledna povolila i Praha 1. Za obrat si radní vysloužili kritiku od opozice. Nový přístup k hazardu v Praze by měli pražští zastupitelé schválit letos v létě.

Hazard začaly omezovat stovky měst v celé zemi. Nově bude muset skončit až 15 tisíc výherních videoterminálů. Narozdíl od klasických automatů je chránila licence od státu, ale Ústavní soud sporný paragraf nedávno zrušil.