Na věž litovelské radnice se vrátil starý hodinový stroj

Litovel - Po pětapadesáti letech se vrátil téměř tři sta let starý hodinový stroj do litovelské radniční věže. Hodinářský mistr ho vyčistil a doplnil o ztracené součástky a přímo ve věži opět smontoval.

Pouze hodinářský mistr Jan Pospíšil věděl, jak stroj z první poloviny 18. století smontovat. Hodinový stroj, který litovelští radní loni našli rozložený v depozitáři olomouckého Vlastivědného muzea, rekonstruoval po tři měsíce.

„Bylo to všechno buďto porezivělé, nebo polepené od nějakého starého tuku se šmírem a prachem za ty staletí,“ říká hodinářský mistr. „Některé díly scházely, takže třeba spojky musel kovář dodělávat.“

Stroj nyní vypadá téměř stejně jako v 1. polovině 18. století. Tehdy ho vyrobil kovářský mistr Gruzl z Medlova. Na svoji dobu byl stroj poměrně robustní. „Radnice má ciferníky na čtyřech stranách a mají poměrně velký průměr. Bylo nutné vybudovat ten stroj velký, aby dokázal ty ručičky utáhnout,“ vysvětluje ředitel muzea v Přerově Radim Himmler.

Na 72 metrů vysoké litovelské radnici byly celkem čtyři hodinové stroje. Současné hodiny jsou řízené radiovým signálem a pracují tedy automaticky. První stroj z roku 1572 shořel při velkém požáru města, druhý se na místo právě vrátil a bude tak jako třetí hodiny z roku 1958 vystaven ve věži.

„Bude přístupný všem návštěvníkům, kteří se podívají na věž. Můžou obdivovat tuto krásnou rukodělnou železnou práci,“ zve návštěvníky místostarosta Litovle Petr Šrutek (ČSSD).