D5 jako řešeto: Užší bude už druhý úsek

Rokycany – Již na druhém úseku dálnice D5 mezi Prahou a Plzní čekají na řidiče komplikace a občas i zdržení. Minulý týden zahájilo ředitelství silnic a dálnic opravu vozovky mezi Cerhovicemi a Žebrákem ve směru na Prahu, v pondělí se začne pracovat také mezi Rokycany a Ejpovicemi ve směru na Rozvadov. Celkem ujedou řidiči ve zúženém prostoru dvanáct kilometrů, oprava potrvá až do konce září.

Na obou místech, kde nechali silničáři dálnici D5 opravit, se bude jezdit obousměrně v jednom jízdním pásu. Mezi Žebrákem a Cerhovicemi je v každém směru k dispozici pouze jeden pruh, mezi Rokycany a Ejpovicemi bude ve směru na Prahu jeden pruh, v opačném dva pruhy, pravý využijí především nákladní vozidla ve stoupání. Podle Ředitelství silnic a dálnic by se přes výrazné omezení provozu neměly na dálnici tvořit dlouhé kolony. „Řidiči by ale měli být připraveni na zvýšenou intenzitu dopravy v pátek ve směru na Německo a v neděli odpoledne na Prahu. V těchto časech mohou počítat s tvorbou kolon a mírným zdržením,“ upozornila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Maximální povolená rychlost v místech uzavírek bude 80 km/h. „Pokud ji budou všichni dodržovat, nebudou mít omezení významný vliv a doprava bude probíhat plynule a bezpečně,“ zdůraznil generální ředitel ŘSD David Čermák. Dodal, že by řidiči před zúžením měli používat pravidlo zipu, tzn. v obou pruzích dojet až na místo, kde začíná jediný pruh a potom se do něj střídavě řadit.

Kvůli opravám byly uzavřeny všechny větve mimoúrovňové křižovatky Cerhovice (exit 41), vjezdové a nájezdové větve na mimoúrovňové křižovatce Žebrák ve směru na Prahu (exit 34) a odpočívadla AGIP u Záluží na 36,7 kilometru ve směru na Prahu. Navíc od Prahy bude uzavřen výjezd 62 na Rokycany a také nájezd z Rokycan na Plzeň.