Práce na hřbitově dává bezdomovcům Naději

Praha - Už dva měsíce třídí lidé bez domova hřbitovní skládku na Praze 3. S nabídkou spolupráce přišlo samo vedení hřbitovů za občanským sdružením Naděje, jež bezdomovcům se zapojením do pracovního procesu pomáhá. Sami klienti sdružení vnímají podobné příležitosti jako první krok na cestě k lepšímu životu.

Pracovní terapie pomáhá lidem bez domova nejen finančně, ale hlavně psychicky. Za podobné pracovní programy jsou vděční, sehnat normální práci je pro ně často velmi obtížné. „Koukají se na nás divně, když zjistí, že přicházíme z azylového domu,“ svěřuje se se svými zkušenostmi Antonín, jeden z účastníků programu.

Klienti Naděje dochází na hřbitov dvakrát týdně, pokaždé tady odpracují šest hodin. „Díky této činnosti si osvojí pracovní návyky a získají nějaký minimální příjem, za který mohou uhradit jak náklady spojené s bydlením, tak věci osobní potřeby,“ vysvětluje vedoucí terénního programu Aleš Strnad.

Spolupráce s klienty Naděje se podle vedení hřbitovů osvědčila, plánuje se její rozšíření. „Setkali jsme se s velmi pozitivní reakcí sdružení Naděje, proto jsme ho zvolili za svého partnera v tomto projektu. Máme odezvy i od samotných klientů Naděje,“ říká ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

V budoucnu by lidé bez domova mohli na hřbitovech pomáhat i během sezonních prací, jako je hrabání listí či odklízení sněhu.