Vodním záchranářům chybí peníze na čluny

Plzeň - Existence plzeňské vodní záchranky je v ohrožení. Na stanici u přehrady Hracholusky jí chybí čluny. Záchranáři tak museli sloužit s více než dvacet let starou technikou, která však několikrát selhala. Proto vypsali veřejnou sbírku. Na nákup nového člunu potřebují šest set padesát tisíc korun.

Vodní záchranáři přišli na začátku letní sezony kvůli poruchám o dva ze tří člunů. Dozor u přehrady Hracholusky tak mohli vykonávat jen omezeně. Dostali se do situace, kdy minimálně přes týden museli sloužit s dvaadvacet let starým člunem. „Ten člun je hodně pomalý, takže jsme u pacientů mnohem později,“ přiznává vodní záchranář Lukáš Hübner. 

Z krize jim dočasně pomohli vodní záchranáři ze Sokolova. Ti zapůjčili do konce letošní sezony vlastní člun. „Pokud by se rozbil i ten, tak bychom museli sezonu předčasně ukončit,“ zdůrazňuje mluvčí Vodní záchranné služby Plzeň Pavel Barák.  

Zdravotnická služba by pak chyběla hlavně kempům. Právě tady záchranáři v letošním roce vyjížděli k téměř osmdesátce případů. „Bez téhle služby by nebyl provoz kempu na Hracholuskách téměř možný,“ upozorňuje správce kempu Keramika Vladimír Čech. 

Jenže na nové čluny nemají záchranáři peníze. Proto vyhlásili veřejnou sbírku na šest set padesát tisíc korun. Pokud vyberou méně, budou muset zvolit levnější variantu člunu. Zatím mají vybranou sotva desetinu. Pokud se jim nepodaří sehnat další peníze, může to být pro vodní záchranáře u Hracholusek sezona poslední.