Primátor Hudeček vystavil svůj řetěz a primátorské dary

Praha – Primátorský řetěz a dary, které přivezli primátoři ze zahraničních cest, vystavilo Muzeum hl. m. Prahy. Že řetěz vystaví, oznámil současný pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) bezprostředně po svém zvolení s tím, že řetěz nosit nechce. Sklidil proto kritiku opozice. Řetěz si lidé mohou v muzeu prohlédnout poprvé téměř po sto letech. Výstava potrvá do 16. října.

Pražští primátoři nosí řetěz s medailí od roku 1896, kdy jim toto právo udělil císař. Relikvie je z osmnáctikarátového zlata, včetně medaile váží přes kilogram – samotný řetěz má 909,2 gramů, medaile 228 gramů. Navrhl ji Antonín Balšánek – též autor budovy městského muzea na Florenci – a zhotovil ji zlatník Karel Ebner, který se musel zavázat, že již nikdy takový řetěz nevyrobí.

Výstava v růžovém salonku městského muzea kromě řetězu představuje také dary, které si primátoři přivezli ze zahraničních cest – například unikátní japonské oltáříky, pamětní medaile, mince, plakety a zdobené talíře. „Bonbónkem jsou první v NDR vyrobené silikonové ponožky,“ uvedla kurátorka výstavy Pavla Státníková.

V muzeu je primátorská insignie podruhé, poprvé se ve vitríně ocitla v letech 1918 až 1921, bezprostředně po vzniku republiky totiž bylo nošení řetězu spjatého s císařem a monarchií považováno za nevhodné. Potom ho však opět nosili všichni primátoři až po Bohuslava Svobodu. Až Tomáš Hudeček ho po zvolení odmítl nasadit, řekl, že řetěz svého nositele tíží a nejde sundat. Hudečkovo odmítnutí řetězu však vyvolalo kritiku, opozice mu vyčítala, že nerespektuje tradici a pohrdá úřadem pražského primátora. „Já jsem nikdy nepohrdal žádným úřadem, nepohrdám ani tímto,“ řekl Hudeček.

Prozatím však primátorský symbol skončil v muzeu. „Řetěz má nesmírnou, především historickou hodnotu,“ uvedl primátor. „Jsem přesvědčen, že i současná generace si jej zaslouží vidět na vlastní oči tak jako třeba korunovační klenoty,“ doplnil.