Polovina pardubických záchranek jezdí bez lékařů

Pardubický kraj - Zdravotnickým záchranným službám chybějí lékaři. Například v Pardubickém kraji bez nich už teď jezdí polovina posádek. Od příštího roku se navíc omezí počet přesčasových hodin, přestane totiž platit výjimka udělená Evropskou unií.

Ředitel záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda místo práce v kanceláři slouží jako výjezdový lékař. Nemá totiž náhradu za kolegu, který má dovolenou. Záchranáři bojují o každého lékaře. „A nejen to, já bojuji o každého šikovného řidiče, o každou šikovnou sestřičku, o každého šikovného záchranáře,“ dodává Svoboda. 

Navíc počet výjezdů stoupá, na Pardubicku až o tři tisíce zásahů ročně. Ještě před pěti lety měla každá posádka svého doktora, teď už lékaři vyjíždějí jen k vážným případům. Záchranná služba má v kraji celkem 27 posádek, lékaře má ale jen 14 z nich. 

A počet posádek s lékařem ještě klesne. Na konci letošního roku totiž přestane platit výjimka Evropské unie. Nově bude limit 416 přesčasových hodin. To je počet, který nyní lékař vyčerpá za čtyři měsíce služby. „Kvalita péče se bezpochyby sníží, protože lékař může vykonávat podstatně větší spektrum činností než střední zdravotnický personál,“ konstatuje krajský zastupitel a člen zdravotního výboru Josef Janeček (ODS).

Rada Pardubického kraje se situací hodlá zabývat na přelomu října a listopadu. Ve hře je i varianta, že by posádky s lékařem zůstaly pouze v každém okresním městě, tedy na čtyřech stanovištích.