Mělnická nemocnice spouští elektronické recepty

Mělník – Nemocnice v Mělníku po letních přípravách nabízí jako vůbec první ve středních Čechách elektronické recepty. Systém lístků s čárovým kódem umožňuje rychlejší výdej v lékárně. Zajišťuje také lepší kontrolu a zvýšení bezpečnosti nakládání s údaji. Vedení nemocnice díky e-receptu také ihned vidí, jestli už nejsou překročeny lékové paušály.

Celý systém spočívá v digitálním podpisu lékaře a centrálním úložišti dat. Lékař může pacientovi předepsat recept s čárovým kódem. Pacient si poté může v jakékoliv mělnické lékárně vyzvednout – a to rychleji. „Nemusíme vyplňovat lékaře, nemusíme vyplňovat hlavičku toho receptu, to tam je všechno načtené,“ zmiňuje lékárnice Eva Kolářová.

I lékařům přijde systém elektronických účtů vhod. Často totiž neměli kontrolu nad tím, co všechno pacient vlastně užívá. „Nemá například přehled o tom, jestli nepředepisuje lék, který již pacient od jiného lékaře dostal. Toto jistě lze prostřednictvím jednotného uložiště dat kontrolovat,“ uvádí chirurg Michael Kubáč.

Mělnická nemocnice je první ve Středočeském kraji, která e-recepty zavedla. Od roku 2015 to už ale bude pro všechny povinnost. „V tuto chvíli do systému vstoupilo 25 nemocnic, a 250 dalších zdravotnických zařízení, ambulancí, poliklinik nebo center,“ dodává Ondřej Veselý ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Elektronické recepty pomohou v budoucnu hlavně pacientům, kteří chodí k lékaři často a pravidelně. Při potřebě opakovaného docházení jim recept jednoduše přijde pomocí SMS nebo emailem.

Systém elektronické preskripce funguje od roku 2010, lékaři, kteří ho používají, jsou ale zatím spíše výjimkou. Elektronické recepty se na pohled od běžných receptů liší právě tím, že na nich jsou čárové kódy. „Mnozí pacienti si možná změny ani nevšimnou. Když s nimi pak přijdou do lékárny, dostanou léky úplně stejně jako u původních receptů,“ poznamenala Lucie Zikmundová pro Deník.cz.