Některé lesy na Vysočině jsou po červencové vichřici stále nebezpečné

Havlíčkův Brod - Lesníci na Vysočině už sklidili polovinu popadaných stromů, které letos v červenci polámala vichřice. Do lesů na Havlíčkobrodsku a Žďársku ale stále platí zákaz vstupu. Kvůli deštivému počasí navíc hrozí, že se stromy snáz vyvrátí a spadnou. Zákazy ale porušují hlavně houbaři.

Největší komplikací jsou pro lesníky houbaři. „Houbaři lezou všude a je jim jedno, jestli je tam polom, věšáky nebo vývraty…,“ říká František Brychnáč, lesník z Lesů Kinský Žďár. V děštivém počasí navíc hrozí, že se jen nakloněné stromy mohou snáz vyrátit.

„V současné době máme zpracovanou zhruba polovinu množství, které v červenci padlo,“ říká Ladislav Hromádko, vedoucí výroby z Lesů Kinský Žďár. Dalších 50 tisíc stromů ještě čeká na odklizení a následné zpracování. Kamiony odvážejí i větve, které po rozdrcení slouží k topení.

Zákaz vstupu do lesů platí na Vysočině na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Na Havlíčkobrodsku a v okolí Nového Města na Moravě platí zákaz do konce září na Žďársku v okolí Svratky do konce října.