Celníci na pražském letišti zajistili u cizince osm kilogramů ketaminu

Praha - Ruzyňští celníci našli ve čtvrtek při letištní kontrole osm kilogramů syntetické drogy ketamin. V kufru ji v lahvích pašoval cizinec cestující z Dillí přes Moskvu. Podle policie měla pravděpodobně pokračovat dále do zahraničí. Populární je třeba v severských státech nebo Polsku. V České republice celníci zachytili tuto drogu vůbec poprvé, u nás se totiž prakticky neužívá.

Drogu celníci objevili při běžné kontrole zavazadel. Podezření u nich vzbudilo sedm lahví, které odhalil rentgen v látkovém kufru. Podle obalů se mělo jednat o vlasovou kosmetiku a potravinové doplňky. „Při vlastní fyzické kontrole celníci zjistili, že konzistence náplně rozhodně neodpovídá deklarovanému účelu použití. Lahve obsahovaly tuhou pastu, která byla po provedení odborné expertizy analyzována jako ketamin,“ uvedl mluvčí ruzyňského celního úřadu Pavel Drobek.

Ketamin se jako syntetická droga využívá pro své halucinogenní účinky. Při pravidelném užívání může poměrně snadno vyvolat psychickou závislost. Mezi narkomany v České republice se droga neuchytila. „Je populární v Belgii, Dánsku, jiných severských zemích nebo třeba Polsku. Z pohledu českého trhu je absolutně nezajímavá,“ řekl Drobek. Celníci proto předpokládají, že zásilka měla putovat dále do zahraničí.


Na pražském Letišti Václava Havla pracovníci celního úřadu v uplynulých týdnech zajistili několik nelegálních zásilek. Koncem léta zadrželi 195 tisíc kusů padělaných léků na podporu erekce, hodnota originálů by byla kolem 87 milionů korun. Před několika dny pak odhalili 1 266 padělků sklářských výrobků značky Gianni Versace s hodnotou originálů téměř sedm milionů korun.