D1 na Benešovsku pojede pět dnů na Prahu jen jedním pruhem

Všechlapy (Benešovsko) – Dálnici D1 na Benešovsku čeká krušných pět dnů. Od středy až do neděle budou silničáři opravovat most přes Blanici u středočeských Všechlap. Rozšíří proto obvyklé omezení, které na mostě panuje. Zhruba kilometr ve směru na Prahu tak řidiči absolvují pouze v jednom jízdním pruhu.

Pětidenní omezení bude na dálnici D1 na 45. kilometru ve směru na Prahu uprostřed úseku Šternov–Psáře, který prochází modernizací. Na mostě přes Blanici se obvykle jezdí v režimu 2+1+1 pruh, to znamená, že ve směru na Prahu se oba pruhy rozjíždějí a auta v levém pruhu musí přejet do druhého jízdního pásu. Teď ale kvůli betonáži nosné konstrukce mostu bude omezení výraznější. „Doprava bude vedena pouze v jednom jízdním pruhu, který bude převeden do pravého jízdního pásu,“ upozornil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Omezení provozu ve směru na Prahu naplánovali silničáři od středy 9. října až do neděle 13. října. Skončit by měla odpoledne, nejspíš tak nezasáhne i nedělní špičku při návratu z víkendu. Kvůli podobnému omezení přitom v srpnu vznikla obří 26kilometrová kolona, která se vytvořila, když se v místě se zúžením do jednoho pruhu stala nehoda. Tehdy však byl obvyklý nedělní provoz ještě posílen, z Masarykova okruhu se zároveň vraceli diváci motocyklové Velké ceny.

Modernizace dálnice D1 má frekventovaný tah proměnit v moderní pohodlnou komunikaci, silničáři také připravují její okolí na budoucí rozšíření vozovky o další dva jízdní pruhy. Zatím se pracuje ve čtyřech úsecích, jízdní pruhy jsou zúženy a rychlostní limit snížen na 80 km/h. Dělníci zatím pracují buď na provizorním rozšíření jednoho pásu nebo ve středním dělicím pásu.