Opravu třídy Míru nejspíš už nic nezastaví, začne ještě letos

Pardubice – O rekonstrukci části třídy Míru na pěší zónu se chce pardubická radnice pokusit již koncem roku. Stavba by potom trvala dalších dvanáct měsíců. Konečná podoba třídy Míru by měla být kompromisem mezi požadavky různých skupin občanů. Město dostalo na rekonstrukci hlavní třídy v centru města dotaci již dříve, nakonec však dojednalo odsunutí investice.

O proměně třídy Míru se v Pardubicích hovoří půldruhého desetiletí, architektonickou soutěž mají Pardubice za sebou již jedenáct let. Dlouho se však Pardubičtí neshodli, jak si přesně představují konečnou podobu. Signatáři šest let staré petice požadovali kompletní pěší zónu, jenomže s průběhem oprav nesouhlasili někteří obyvatelé ulice a především obchodníci, kteří se obávali, že kvůli uzavírce ulice přijdou o zákazníky. Město nakonec přišlo s variantou, že bude doprava odkloněna jen částečně. „V současné době běží výběrové řízení s lhůtou pro podání nabídek do 4. listopadu, lhůta se zatím neměnila a bude snaha ji z naší strany neměnit. Termín ukončení realizace projektu je 28. listopad 2014,“ uvedla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Vítězní stavebníci dostanou zakázku na 214,5 milionu korun, za které opraví komunikace, sítě a trakční vedení trolejbusů. Na pěší zóně bude nový mobiliář a možná i památník českého letce Jana Kašpara, o jehož podobě se však vedou spory. Město získalo na rekonstrukci třídy Míru evropskou dotaci 193,2 milionu korun.