Místo rudoarmějce bude na lovosickém náměstí celoroční vánoční strom

Lovosice (Litoměřicko) – Novou dominantu bude mít lovosické náměstí. Radnice nechá zasadit jedli, která by měla vyrůst až do pěti metrů. Bude na svém místě sice stát celoročně, ale poslouží především jako vánoční strom. Dosud stála na čestném místě uprostřed parku na Václavském náměstí socha rudoarmějce, tu nechala radnice přemístit do jiné části prostranství. Radnice chtěla park proměnit ve třech etapách, možná ale skončí předčasně, protože na poslední část nemá peníze.

Náměstí s parkem začalo město na jaře rekonstruovat, brzy proto v Lovosicích vypukly spory, lidem se nelíbilo kácení některých stromů, ohradili se proti němu v petici. Radnice vybrané dřeviny přesto vykácela. „Byly podle odborných dendrologických posudků narušeny a hrozilo, že by přímo ohrožovaly veřejnost,“ zdůvodnila starostka Lenka Lízlová. Po zimě mají v parku začít růst jiné, náhradní stromy. Ještě letos nechá město zasadit jedli, která potom poslouží jako trvalý vánoční strom.

Úprava parku má za sebou dvě ze tří naplánovaných etap. Z místa uprostřed parku nechala radnice v létě odstranit sochu rudoarmějce, která dosud centru Lovosic dominovala a nyní se přestěhovala o 35 metrů dále do méně významného místa. Zda se s parkem ještě stane něco jiného než vysazení nových stromů, není jasné. Lovosice nemají na závěrečnou etapu peníze a neuspěly s žádostí o krajskou dotaci 1,8 milionu korun. „Ve třetí (etapě) se počítalo s nějakými dílčími prvky včetně komunikace, která jde kolem,“ nastínila starostka. Město se tak zatím pokouší sehnat peníze z jiných zdrojů po menších částkách.