Studenti ušetřili svému gymnáziu tisíce

Žďár nad Sázavou – Plně zdigitalizovat svou školu se podařilo dvěma studentům gymnázia ve Žďáru nad Sázavou. S minimálními náklady a unikátním způsobem tak změnili způsob výuky.

Učitelka angličtiny přímo v hodině zadává domácí úkol, který si mohou žáci otevřít a zpracovat kdekoli u počítače s internetem. Odpadá tak tisk papírů, kopírování souborů na flashky nebo odesílání mailem. To je jedna z novinek, kterou přináší nová počítačová síť Gymnázia Žďár nad Sázavou. „Studentům to umožňuje komunikovat s učiteli a učitelům zase komunikovat se studenty. Nemusí nosit dokumenty nebo zadání na flashkách,“ uvedl jeden z autorů přestavby sítě Jan Hájek.

Studenti se ke svým e-mailům, studijním materiálům a na intranet školy dostanou odkudkoli s internetovým připojením, a to prostřednictvím notebooků, mobilních telefonů nebo tabletů. Autoři přestavby sítě Jan Hájek a Tomáš Prokop to předvádějí i na ulici prostřednictvím mobilního připojení. „Trendem poslední doby je, že všechno se na tyto cloudové služby přesune. Já si myslím, že školy to začnou zavádět hromadně,“ doplnil Tomáš Prokop.

Studenti i učitelé tak mají kdekoliv stálý přístup do školy – například ke známkování, aktuálním rozvrhům hodin nebo k populární burze učebnic. Předcházela tomu ale kompletní přestavba školní sítě. „Začali pracovat 1. července a skončili 31. srpna. Byli tady každý den, s tím jsem se za svou praxi ještě nesetkal,“ prohlásil ředitel Gymnázia Žďár nad Sázavou Vlastimil Čepelák a Tomáš Prokop dodal: „Pro nás jsou to neuvěřitelné zkušenosti. Jsou to reference do budoucna.“

Podle odhadů správce počítačové sítě ušetřila škola na práci dvojice svých studentů až 100 tisíc korun.