Praha 1 opravuje Thurn-Taxisův palác, prostory využije univerzita

Praha - Radnice Prahy 1 začala opravovat Thurn-Taxisův palác na Malé Straně. Pro léta chátrající památkově chráněnou budovu bylo těžké najít využití. Památkáři totiž nesouhlasili s přestavbou na obchody, hotel nebo byty. Nakonec se nájemce našel, budovu si pronajala Anglo-americká univerzita. Praha 1 do rekonstrukce vloží 143 milionů korun. Po úpravách se například bývalá kočárovna přemění na aulu a konírna na bistro.

Od povodní v roce 2002 novoklasicistní Thurn-Taxisův palác chátral. Pronajmout velké sály v památkově chráněných budovách je podle vedení radnice problematické. Jen v menší části nepřetržitě funguje mateřská škola. Ta bude v budoucnu spolupracovat s univerzitou a bude mít certifikaci na výuku angličtiny.

Oldřich Lomecký (TOP 09), starosta MČ Praha 1:

„Tento objekt se nedá přestavět ani na byty, ani na kanceláře, a udělat z toho galerii také není příliš efektivní.“


Prostory si pronajala Anglo-americká univerzita (AAU), kterou navštěvuje zhruba 300 českých studentů. Kapacita stávajícího sídla na Malé Straně totiž škole nestačila. „Dispozice jsou úplně perfektní. Jsou tam větší místnosti pro přednášky, menší pro semináře, do podkroví se vejde takřka celá administrativa,“ říká Tomáš Vachuda, viceprezident Anglo-americké univerzity.

Thurn-Taxisův palác nebo také Vrtbovský palác vznikl na konci 17. století přestavbou dvou raně barokních domů. Palác vlastnili například Lichtenštejnové, později Vrtbové, v roce 1814 ho získali Thurn-Taxisové, kteří ho v roce 1871 nechali novoklasicky upravit.


Veřejnosti bude přístupná studentská kavárna v přízemí

Radnice do oprav investuje přes 140 milionů korun. „Bude to i pro Prahu 1 ekonomicky výhodné, myslím si, že roční smlouva na 9 milionů korun je komerčně velice zajímavá,“ dodal Lomecký. V sálech zůstanou krby, obnoví se štuková výzdoba, vymění se zrcadla i tapety. Z Letenské ulice přes palácový dvůr vznikne nový průchod do Vojanových sadů. Ten bude stejně jako park otevřený po celý den. Přístupná široké veřejnosti bude i studentská kavárna v přízemí paláce. Rekonstrukce by měla skončit příští rok na podzim.