Malá Úpa přestěhovala radnici na starou celnici, má ji teď nejvýše v zemi

Malá Úpa (Trutnovsko) – Na hranicích s Polskem u krkonošských Pomezních bud vznikla nejvýše položená radnice v Česku. Úředníci Malé Úpy se po volbách přestěhují do bývalé celnice, která je sice jenom několik metrů od dosavadního sídla obecního úřadu, ale výše.

Maloúpští úředníci opouštějí dosavadní prostory v jedné z krkonošských chalup – a jsou rádi. Podlaha jim vrzala na každém kroku a místnosti byly tak malé, že se v nich úředníci museli střídat, aby se do nich vůbec vešli. Na čerstvě rekonstruované bývalé celnici to bude jiné, přestože nebude sloužit pouze obecním úřadníkům. „Služebna policie, bude zde mít místo správa silnic, kde budou v zimní sezoně pluhy – protože nejvíce fouká tady nahoře,“ shrnul starosta Jan Patzelt (ANO).

Rekonstrukce staré celnice stála pět milionů korun. Obec připravovala žádost o dotaci, ale zastupitelé ji neschválili. Místo toho slíbili, že ve volném čase budou s pracemi pomáhat. Nakonec tak ale jenom občanům ukázali, že sliby zastupitelů nejsou vždy platné. „Zastupitelé nám pomoci nepřišli. Jeden z těch, co slíbil, že nám pomůže, je zaměstnancem obce, takže ten tady pomáhal svojí pracovní náplní. Ale o víkendech se tady nikdo neukázal,“ shrnul starosta. Malá Úpa tak nakonec požádala alespoň o příspěvek z programu Zelená úsporám, který by měl velkou část rekonstrukce zaplatit. Zbytek se nakonec zaplatí sám, protože by zateplená budova neměla být tak náročná na vytápění.