Prodej šumavského dřeva prostřednictvím internetových aukcí roste

České Budějovice - Národní park Šumava prodává stále víc dřeva v internetových aukcích. Jen letos ho tímhle způsobem vysoutěžily firmy téměř dvacet tisíc kubíků. Park za ně získal téměř pět a půl milionu korun.

Ještě vloni pokrýval internetový prodej dřeva ze Šumavy zhruba devět procent celkové těžby. Letos se vedení parku dostalo na více než dvojnásobek. Přitom na jednom kubíku dřeva tak vydělá i o tři sta korun víc. „Při kalkulaci základní ceny například na 2 250 Kč za smrkovou kulatinu můžeme dosáhnout ceny až 2 550 Kč, případně 2 600 Kč za kubík dřeva,“ vysvětluje vedoucí ekonomické sekce Správy NP Šumava Martin Kříž. 

Systém internetových aukcí většinou využívají dřevařské společnosti, které jen v letošním roce vysoutěžily téměř dvacet tisíc metrů krychlových kulatiny z druhé zóny šumavského parku. Pro spoustu zájemců je klíčová hlavně rychlost dodání dřeva. Například v Chanovicích nakupují ročně zhruba 2 000 kubíků. „My bereme jenom to, co potřebujeme. Dřevo máme po zaplacení za dva dny ve firmě,“ říká nákupčí dřeva Haas Fertigbau Chanovice Karel Salák.   

Naopak řada společností na Šumavě se drží klasického prodeje. Třeba Kašperskohorské městské lesy využívají aukce většinou jen ke kalkulaci cen. „Standardní zboží je pro nás pohodlnější prodávat v klasickém režimu, ale když se objeví něco, o čem nevíme, jaká je cena na trhu, tak s tím jdeme do aukce,“ upřesňuje technik provozu Kašperskohorských městských lesů Adolf Štefan. 

Těžba dřeva v parku celkově klesá v souvislosti s ustupující kůrovcovou kalamitou. V roce 2007 se na Šumavě vytěžilo téměř 770 tisíc kubíků dřeva převážně z polomů. Vloni pak těžba klesla zhruba o dvě třetiny.