Pijte pitnou vodu a nenechte si namontovat filtr, varují pardubické vodárny

Pardubice – Lidé, kteří se prohlašují za kontrolory kvality vody, obcházejí pardubické domácnosti. Zákazníkům městských Vodovodů a kanalizací (VaK) montují údajné filtry pro zkvalitnění pitné vody, za které potom inkasují tisíce korun. Podle VaK jsou to podvodníci, voda je kvalitní i bez filtrů. Nezvaní „kontroloři“ navíc v bytech kradou, upozornila policie.

Kombinace podloudných obchodníků a domovních zlodějů poslední dobou obchází pardubické domácnosti. Jejich majitelům buď vnucují drahé, ale neúčinné filtry na vodu z kohoutku, nebo rovnou nenápadně vykrádají byty. Pardubický magistrát nebo vodárenská firma už se doslechly o několika takových případech, obrátil se na ně například muž, který za filtr zaplatil deset tisíc korun. Že žádné filtry na pitnou vodu nejsou potřeba, ubezpečil Pardubické technický náměstek VaK Vítězslav Dyntar: „Voda dodávaná v síti je kvalitní, je kontrolovaná.“

Poctivost údajných zaměstnanců vodárenské společnosti si mohou lidé ověřit na zákaznické telefonní lince, pravé zaměstnance od falešných ale snadno rozeznají i jinak. „Mají firemní pracovní oděv, a pokud chtějí vstupovat do prostor, které jsou pod uzamčením – třeba za účelem výměny vodoměru nebo oprav – jsou obvykle ohlášeni,“ přiblížil Vítězslav Dyntar.

Chování samozvaných „kontrolorů kvality vody“ je podle Jiřího Turka z pardubického magistrátu závadné již od samotného počátku, v prvé řadě nemají nikomu nic nabízet doma. „Jednoznačně se dopustili porušení našeho tržního řádu, čili porušili zákaz domovního a pochůzkového prodeje,“ upozornil.

Kromě desetitisíců za filtry se navíc falešní kontroloři dostali i k dalším penězům – i tam, kde nic neprodali. „Dva muži vnikli do bytu pod záminkou, že zkontrolují kvalitu vody. Mezitím, co jeden natáčel vodu v koupelně, druhý prohledal vedlejší místnost, kde našel 45 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Policisté i VaK proto žádají další lidi, které by „kontroloři“ navštívili, aby se jim ihned ozvali. V případě podezření se lidé mohou obrátit také na magistrát nebo městské obvody.

Michal Klokočník o falešných pracovnících vodáren (zdroj: ČT24)