Policie chytila zloděje unikátního bagru, ten již také našla

Tábor – Policisté vypátrali muže, kterého podezírají, že loni na podzim ukradl speciální bagr používaný při stavbě železničního koridoru. Samotný stroj se podařilo kriminalistům najít brzy po krádeži, teď zadrželi i domnělého pachatele – muže středního věku z Karlovarského kraje. Ten se podle policejního mluvčího Miroslava Doubka ke krádeži bagru přiznal.

Krádež patnáctitunového bagru překvapila jeho majitele loni v říjnu, když stroj používal při stavbě železniční trati ve Veselí nad Lužnicí. Zloděj k noční krádeži zřejmě použil podvalník, aby těžký stroj odvezl. Policisté předpokládali, že bagr, který je podle jeho vlastníka v Česku jediný, brzy zmizí za hranicemi, ale po několika dnech ho nalezli odstavený v areálu firmy v Mladošovicích na Českobudějovicku.

Hledání samotného zloděje zabralo táborským kriminalistům čtvrt roku. „Na základě rozsáhlého šetření se jim ve spolupráci s kolegy z krajské kriminálky podařilo zajistit řadu stop, informací a indicií, které je neomylně dovedly až k pachateli, muži středního věku z Karlovarského kraje,“ popsal mluvčí Miroslav Doubek. Policisté muže zadrželi a ten se ke krádeži bagru přiznal.

Pásový bagr Wacker Neuson 14504 patří mezi kompaktní stroje, vzhledem ke svým rozměrům je ale těžký a dostatečně výkonný. Využívá se například k terénním úpravám při stavbách na silnicích či železnicích. Škodu, kterou krádež způsobila, vyčíslil majitel na tři miliony korun. Zloději proto podle mluvčího hrozí až osm let vězení.