Vrtulník a desítky policistů: Ne zátah na mafii, ale dohled na chatové kolonie

Kostelec nad Černými Lesy (Praha-východ) – Policisté se zaměřili na chaty v okolí středočeského Kostelce nad Černými lesy. Statistiky ukazují, že právě středočeská obec je velmi oblíbená u zlodějů – v zimě se tam vydávají téměř každý druhý den. Chatová kriminalita se ale netýká pouze Kostelce, ročně zloději vykradou na pět tisíc rekreačních domů. Objasnit se daří sotva 30 procent případů.

V chatových koloniích u Kostelce nad Černými Lesy to v noci vypadalo, jako by tam zatýkali mafiánského bosse: Příjezdové silnice blokovala policejní auta, nad osadami létal vrtulník a mezi zahradami se pohybovaly skupiny policistů. Ve skutečnosti nehledali nikoho konkrétního, ale reagovali na vysoký počet vykradených chat.

Místní měli k policejní akci pochopení, zloději trápí mnoho z nich. „Asi před měsícem mě vykradli,“ podotkl majitel jedné z chat, který přišel o kleště či pilu. Nakonec ale v síti 60 policistů žádný poberta neuvázl. Spolu s hasiči obešla policie dvě stovky chat, na plotech nechávala kartičky, že dům zkontrolovala.

Nikdo nebyl ani v chatě, která vypadala podezřele – měla rozbité okno. Policisté proto vnikli dovnitř a hledali případného zloděje. Podle policisty Miloše Poláka může být střet se zloději i pro strážce zákona velmi nebezpečný, zločinci bývají ozbrojeni a neváhají zaútočit. „Nejčastěji se ozbrojují teleskopickými obušky, kovovými boxery, pepřovými spreji,“ shrnul Miloš Polák. Že by nějaký zloději policii proklouzl, vyloučil vrtulník, jehož posádka sledovala dění na zemi termovizí a zjišťovala, zda se mezi chatami nepohybuje někdo jiný než zasahující policisté.

Chaty zloději nejčastěji vykrádají právě v zimních měsících. Největší nárůst případů pak policisté obvykle zaznamenávají v dubnu a v listopadu. Nejčastěji zloději kradou prodlužovačky a kabely, které obsahují měď a hliník.