Obce na Plzeňsku krátí provoz barů, majitelé přicházejí o zisk

Plzeň - Stále více obcí Plzeňského kraje využívá vyhlášku omezující provoz restaurací, barů a heren. Radnice to dělají v zájmu udržování veřejného pořádku v nočních hodinách, provozovatelé podniků jsou ale nespokojeni. Přicházejí prý až o polovinu svých tržeb. Za porušení vyhlášky hrozí provozovatelům podniků pokuta 30 tisíc korun.

V Dobřanech na jížním Plzeňsku funguje omezení provozní doby barů, heren a restaurací téměř půl roku a vedení města je s vyhlášením tzv. policejní hodiny spokojeno. „Jedním z výrazných argumentů, proč jsme toto udělali, byla petice občanů z jedné nejmenované ulice,“ vysvětluje starosta Dobřan Marek Sýkora. 

Policejní hodina znamená, že veškeré provozovny ve městě musí zavírat nejpozději v pevně stanovenou dobu - v Dobřanech to je ve všední dny půlnoc, o víkendu třetí hodina ráno. Nejvíce vyhláška postihla bary, které fungovaly nonstop. „Museli jsme omezit počet lidí v týmu, a tím pádem jsme spadli i platově,“ stěžuje si jedna z místních barmanek. Provozovatelé tvrdí, že jejich obvyklé tržby se propadly až na polovinu.

V Přešticích nařízení platí více než dva roky a městští strážníci v něm vidí velký přínos. „Za rok 2013 jsme řešili 19 správních deliktů. Oproti předchozím rokům to je ale méně,“ uvedl strážník Pavel Košťálek s tím, že zejména poklesly případy rušení nočního pořádku a ve městě ani nedochází k tolika výtržnostem.

O zavedení vyhlášky uvažují i další města na Plzeňsku včetně Stodu. Rušení nočního klidu je podle tamního starosty Jiřího Vlka vyvoláváno tím, že jsou ve městě nonstop bary.