České Žleby uctily „krále“ Šumavy a jeho zesnulého bratra

České Žleby - Král Šumavy slaví 90. narozeniny. Převaděč, který nejprve v policejní uniformě a později jako agent-chodec zachránil desítky lidí před komunistickou diktaturou, se jmenuje Josef Hasil. A dodnes žije v domku na předměstí amerického Chicaga. Na něj i na jeho zastřeleného bratra Bohumila přijeli zavzpomínat příbuzní a známí do Českých Žlebů na Šumavě.

Na hřbitově ve Žlebech pohraničníci v září 1950 tajně zakopali tělo Bohumila Hasila. Zemřel v přestřelce. Žádný hrob nemá - jen desku. „Byl příkaz všechny záškodníky, všechny, kteří byli proti režimu, zakopávat tajně. Nesměli mít vlastní hrob,“ konstatoval dokumentarista a spisovatel David Jan Žák.

Badatelé se ale s tímto stavem nechtějí smířit. Po Hasilových ostatcích budou znovu pátrat v létě. Získali povolení od rodiny i od správců hřbitova. „Jsem za to rád. Hodně se teď mluví o tom, že se vlastně neví, kde je,“ podotkl syn Josefa Hasila Josef Vávra.

Na oba bratry přijely zavzpomínat desítky lidí. Přivezli staré fotografie, květiny a zapálili svíčky. Rodiče Marie Štráchalové pomáhali právě Josefu Hasilovi - převzali od něj dopis. Za to skončili v kriminále na sedm let. „Máme za sebou těžký život, bylo to krušné,“ vzpomíná Štráchalová.

Josef Hasil se na dráhu převaděče vydal v roce 1948 ještě jako pohraničník. Podle historiků zachránil desítky lidí, které postupně převedl na Západ. „Převáděl i třeba padesátičlenné skupiny, rodiny s dětmi, ženy,“ poznamenal Žák. „O něm, jak ukazují materiály, se jako o králi Šumavy, hovořilo už začátkem 50. let,“ uvedl historik Libor Svoboda.

Nejobtížnější byl podle Josefa přechod hranice v prosinci 1949, kdy narazil na policejní hlídku a strhla se prudká přestřelka. „Nebylo jiného východiska než se bránit. Chodit přes hranice bylo opravdu nebezpečné,“ prohlásil Hasil. Příbuzní a známí se ve Žlebech sejdou zase příští rok. Předpokládají, že tentokrát už u hrobu Bohumila Hasila.


Zvětšit mapu