Dánové jsou v Praze. Letos bez výtržností, slibují

Praha - První vlna dánských studentů dorazila do Prahy. Mladí seveřané sem jezdí trávit jarní prázdniny každý rok. Láká je sem především levné pivo. Jejich loňskou návštěvu provázely výtržnosti, česká policie proto přichystala řadu opatření. S dohledem jí pomůže i několik policistů z Dánska.

Do Česka zatím přijely asi dva tisíce studentů z Dánska, ale také ze Švédska. Další turnus se očekává v úterý. Celkem by jich mělo dorazit asi šest tisíc. Většina zatím v hotelích dospává náročnou noční cestu, už dnes večer se chystají do víru velkoměsta.

Zástupci agentur, které zájezdy pro studenty pořádají, pro ně připravili pásky na ruku, které je barevně odliší podle věku. Barmani tak na první pohled poznají, komu mohou nalít alkohol. Náramky se budou prodávat přímo v klubech, které mají Dánové rezervované, a také v těch, které patří k jejich tradičním zastávkám. 

Právě nalévání nezletilým budou letos policisté důsledně kontrolovat. „Pokud někdo pásku nemá, tak buď mu vůbec nenalijeme, nebo musí předložit svoji ID kartu,“ říká Jan Bína, manažer jednoho z barů, kde dvě hodiny před půlnocí vypukne dánská welcome party.

Hotelový pokoj po pobytu Dánů
Zdroj: ISIFA/MAFRA
Autor: Dan Materna

Pár Dánů už v pražských hospodách zakotvilo během odpoledne. Připouštějí, že se přijeli hlavně bavit a pít, dodávají ale, že s mírou. Loňské výtržnosti byly podle nich selháním několika jednotlivců a nebudou se opakovat. Kvůli nim dostali nelichotivou nálepku všichni a té by se rádi zbavili.

Cestovní kanceláře pro jejich potřeby rezervovaly 11 restaurací, barů a klubů, mezi nimi například Karlovy lázně nebo Duplex. Mladí Dánové by se měli bavit také ve vodním parku v Čestlicích.

Dánové jsou svým vztahem k alkoholu proslulí, život bez něj si nedovedou představit. Víno, pivo a likéry s obsahem do 16,5 procenta mohou pít už od 16 let. Kdo nepije, je podezřelý. Podle antropologa Dennise Normarka pomáhá alkohol stydlivým seveřanům projevovat city. „Lidem přijde divné, když nepijete. Myslí si, že před nimi něco skrýváte,“ říká Normark. Pít alkohol dánské děti často učí jejich rodiče. Vědí, že jako abstinenti jen těžko zapadnou.


V loňském roce desítky z nich skončily v souvislosti s nadměrnou konzumací alkoholu v nemocnici a šest bylo zadrženo kvůli násilí mezi sebou i proti policistům. Letos se proto úřady dopředu připravily. Na dohlížení nad dodržováním pořádku policisté spolupracují s kluby i ubytovateli. 

Pražským policistům přijeli na pomoc i čtyři jejich kolegové z Dánska, kteří mají zkušenosti s podobnými masovými akcemi nebo s vyjednáváním. V Praze by měli být do konce příštího týdne, sídlit budou na policejní služebně na Václavském náměstí.