V Klokánku má být maximálně 28 dětí. Janovický musí zavřít polovinu

Janovice (Klatovsko) – Zařízení pro ohrožené děti Klokánek v Janovicích na Klatovsku hrozí, že bude muset děti odmítat. Novela zákona nařídila, že má být v takových zařízeních maximálně 28 dětí. V Janovicích, kde je největší Klokánek, jich ale je mnohem více a těm „přebytečným“ hrozí, že skončí v dětských domovech. Vedení Klokánku chce omezení svých možností zabránit a požádalo o výjimku.

Novela zákona o sociálněprávní ochraně dětí se snaží sjednotit provoz tzv. Klokánků v Česku, v případě Janovic nad Úhlavou to ale znamená, že se o mnoho dětí zdejší zařízení již nebude moci starat. „Součástí bylo nastavení maximálního limitu počtu dětí, který souvisí s obecným trendem snižovat počet uživatelů pobytových služeb,“ uvedla Kateřina Šlesingerová z ministerstva práce a sociálních věcí. Maximální počet dětí v Klokánku má nově být 28.

V jednotlivých zařízeních zůstávají ohrožené děti zhruba půl roku, než si je vezmou zpět rodiče, nebo péči o ně převezme náhradní rodina. V Janovicích je ale průběžně mnohem více dětí než požadovaných 28 – je v Česku největší a obvykle ubytovává kolem 35 ohrožených dětí, loni v létě jich bylo ještě o deset více a vešlo by se jich ještě více. „Jsme na 56 místech, což je čtrnáct bytů po čtyřech dětech,“ upřesnila ředitelka Klokánku Janovice Alena Jandová.

Omezení prosazované novým zákonem by znamenalo uzavřít polovinu Klokánku a navíc propustit vychovatelky. Zařízení proto doufá, že získá zákonnou výjimku. Výsledek jeho žádosti je ale nejasný. Plzeňský kraj, který se měl k žádosti vyjádřit, ji jasně nepodpořil. „Stanovisko bylo neutrální,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

Fond ohrožených dětí, který Klokánky provozuje, zvažuje, co udělá s dalšími dvěma zařízeními v Praze a na severu Moravy. I u nich by chtěl výjimku, neboť jejich kapacitu přesahuje zákonnou hranici. Nedostane-li ji, část dětí skončí v dětských domovech.

Klokánky poskytují tzv. rodinnou péči dětem, které potřebují tzv. okamžitou pomoc – jsou bez jakékoli péče, zneužívané nebo například žijí v nevhodném prostředí. Nejčastěji děti do Klokánků přicházejí po dohodě s rodiči, mohou se do zařízení dostat také na svoji žádost nebo z rozhodnutí soudu. Pobyt je krátkodobý, průměrně půlroční, většina dětí se potom vrací domů. V Česku je šestnáct Klokánků.