Řidiči se neumějí vyhýbat hasičům

Pardubice - Kličkování mezi špatně zaparkovanými auty nebo vyhýbání se neukázněným chodcům. Takové jsou zkušenosti hasičů v Pardubickém kraji. Mnozí řidiči nevědí, jak se chovat, když vidí auta se zapnutými majáky. Každá překážka přitom záchranáře výrazně zpomaluje.

Někteří lidé zbytečně riskují. A nejde jen o chodce - cestou k požáru nebo nehodě se hasiči často proplétají kolonami aut. Zapnuté majáky a houkačky někdy vůbec nepomáhají.

Problém s neukázněnými řidiči a chodci mají řidiči v menších městech – o Pardubicích ani nemluvě. „Centrum je problémové celé. V současné době se některé úseky předělávají, čímž se situace ještě víc komplikuje,“ podotkl velitel hasičů v Pardubicích Roman Michek.

Může jít přitom o vteřiny. Špatně zaparkovaná auta nebo zmatkující řidiči znamenají překážku třeba při cestě k vážné dopravní nehodě. „Velká auta a cisterny váží několik tun a zabrzdit takové auto na krátkém úseku je pro řidiče velký problém,“ konstatovala mluvčí hasičů v Pardubickém kraji Vendula Horáková.

Na to, jak se záchranářům nejlépe vyhnout, neexistují pevně daná pravidla. Vždy záleží na dopravní situaci. „Bylo by potřeba u toho zvážit, zda je v tu chvíli vhodné zastavit na místě, nebo raději přidat a zastavit dál,“ řekl Petr Sedláček z hasičského sboru v Hlinsku. Například v Pardubicích hasičům při výjezdech pomáhá moderní technika. K bezpečnějšímu průjezdu některých křižovatek slouží dálkově řízené semafory.