Koryta řek jsou stále zanesená, úklid zdržuje administrativa

Ústí nad Labem - Většina řek deset měsíců po povodních není stále uklizená. Problém ale netkví v penězích, úklid některých řek zdržuje proces schvalování projektů a vypisování výběrových řízení. Nejhorší situace je po povodních na dolním Labi, kudy odtékala voda z celých Čech. V řece jsou stále až dvaceticentimetrové nánosy. Tam čištění řeky navíc komplikuje fakt, že vede chráněnou oblastí. Podle ochránců přírody se totiž brzy probudí zvířata a dělníci by je plašili.

Po červnové povodni hlásili vodohospodáři škody za 2 miliardy. Ministerstvo zemědělství do půlky března zatím schválilo projekty za půl miliardy. „Peníze nejsou problém, veškeré stavby by mohly začít, je potřeba začít vypisovat výběrová řízení,“ uvedl Pavel Punčochář, vrchní ředitel Sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství.

Jenomže dolní Labe mezi schválenými projekty zatím není - protože je nejdražší, má delší schvalovací proces. Hledání firmy, která řeku uklidí, poté může trvat další týdny. „Samozřejmě to musí být vyvěšené, odsoutěžené a pak teprve můžeme začít,“ říká Jiří Mach z Povodí Labe. Vyčistit nánosy na dně řeky bude stát zhruba 30 milionů korun a úklid břehů dalších pět. Kdy bude hotovo, si nikdo netroufá odhadnout. Například po mírnějších povodních v roce 2006 byla řeka uklizena až za tři roky.