Zloděj zhanobil hrob prezidenta Beneše, ukradl jeho bustu

Sezimovo Ústí - O víkendu někdo v Sezimově Ústí na Táborsku ukradl z hrobu bývalého prezidenta Edvarda Beneše jeho bustu. Socha byla umístěna v komplexu Benešovy vily, kde československý státník trávil dovolené i poslední chvíle svého života. Historici i místní starosta mluví o zhanobení hrobu. Podobný útok na pietní místo v historii nezaznamenali.

Cena zhruba půlmetrové busty, která byla vytvořena v roce 1947, se pohybuje ve stovkách tisíc korun. Vážila přibližně 50 kilogramů. Podle policistů proto mohlo jít o zloděje kovů nebo o krádež na objednávku pro sběratele.

„Kriminalisté pracují na téměř všech možných variantách. Od vandalismu přes sběratele až po zloděje kovů,“ uvedl mluvčí jihočeských policistů Miroslav Doubek s tím, že policie nyní prověřuje záznamy z městských kamer a prověřují sběrny v celém kraji.

Krádež se stala někdy od pátečního večera do pondělního rána, zřejmě během noci. Neznámý pachatel sochu odřízl od betonového podstavce, nyní po ní zbyla pouze část ocelového trnu a kabel od osvětlení. Zahrada, kde byla busta umístěna, je pro veřejnost volně přístupná.

„Je to projev naprosté neúcty nejen k mrtvému, ale také k této osobnosti,“ prohlásil starosta Sezimova Ústí Martin Doležal. „Můžeme to považovat za jistou formu zhanobení hrobu významného státníka,“ dodal historik Husitského muzea v Táboře Zděňka Vybírala.

Úřad vlády ukradenou bustu možná nahradí

Druhý československý prezident jezdil do vily v Sezimově Ústí hlavně odpočívat, přijímal tam ale také významné návštěvy. Po svém návratu z exilu Beneš nechal dům opravit a prožil v něm i poslední dny svého života. Přál si být pohřben v zahradě. „Hrobka byla budována na místě, které si Edvard Beneš sám vybral,“ poznamenal historik Vybíral. Proto byla v roce 1948 na skále postavena hrobka, jejíž součástí se stala i tato busta.

Dům s pozemky odkázala bývalá první dáma Hana Benešová v roce 1973 táborskému muzeu, aby sloužil jako památník jejího manžela. Za socialismu však byla budova přestavěna na vládní rekreační sídlo. Od roku 2000 je dům kulturní památkou.

Nyní se o zahradu s památníkem stará Úřad vláy. „Čekáme na to, jak vyšetřování policie dopadne. Poté budeme zvažovat další možnosti včetně té, že bychom bustu Dr. Edvarda Beneše obnovili,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Ayer.