V Pardubicích leží použité injekce – hrozba hlavně pro děti

Pardubice – Stále častěji nacházejí lidé v Pardubicích odhozené injekční stříkačky. Přibývá jich v okolí obchodních center, parcích, ale také na dětských hřištích. Injekce jsou nebezpečné – mohou přenášet žloutenku a další nebezpečné infekce. V Pardubicích sice funguje výměnný program použitých stříkaček pro lidi závislé na drogách, podle terénních pracovníků ale není možné ohlídat všechny narkomany ve městě.

Při rodinných vycházkách by měli pardubičtí rodiče dbát na to, co dělají jejich děti. Kdyby si začaly hrát s odhozenou injekční stříkačkou, mohly by si současně zahrávat se svým zdravím. Pozor musí dávat také učitelky z mateřských škol při vycházkách. Použité injekce mohou šířit například žloutenku. „Největší riziko hrozí při přítomnosti krve na jehle nebo v injekční stříkačce,“ uvedl František Sedláček z infekčního oddělení Pardubické krajské nemocnice.

Strážníci v posledních dnech nalezli devatenáct odhozených injekčních stříkaček na různých místech Pardubic. Podle mluvčí městské policie Lenky Uskobové byly především na dětských hřištích, u laviček v parcích a také okolí obchodních center.

Odhozené injekce se ve městě objevují přesto, že v Pardubicích mají drogově závislí možnost výměny použitých stříkaček. Je to možné jak v místním K-centru, tak prostřednictvím terénních pracovníků, program přitom má stoprocentní návratnost injekčních stříkaček. Pro odhozené jehly tak má vedoucí terénního programu Tomáš Janků jediné vysvětlení: „Je to práce nějakého nezodpovědného jedince. Bohužel nemůžeme hlídat každého člověka, který užívá drogy, každý den.“

Sami strážníci spolupracují s protidrogovými centry. Současně pořádají v mateřských a základních školách přednášky, kde dětem vysvětlují, jak se mají chovat, pokud injekci naleznou.