Rekonstrukci libereckých lázní prověří policie, byla prý předražená

Liberec – Rekonstrukce libereckých lázní sice získala hlavní cenu Grand Prix architektů, teď se o ní ale začíná zajímat policie. Zakázka prý totiž byla zhruba o 50 milionů předražená. Nezisková organizace „Krajské protikorupční pracoviště“ proto podalo žalobu na vedení města Liberec, ROP Severovýchod a také antimonopolní úřad. Zástupci veřejné správy prý umožnili nepřípustnou spolupráci mezi uchazeči o zakázku, což znamenalo vyšší cenu, uvedl za protikorupční organizaci Jaroslav Tauchman. 

Impulzem prověřování zakázky protikorupční organizací bylo podle něj nedávné zatýkání na libereckém pracovišti ROP Severovýchod v souvislosti s jiným evropským projektem. Dva vedoucí pracovníci jsou kvůli podezření z korupce ve vazbě. „Už předtím jsme měli podněty, že na tom úřadu není všechno v pořádku, když tam ale začala protikorupční policie zatýkat, byl to jeden z impulzů, proč jsme si celou dokumentaci kolem lázní projeli a zjistili jsme tam chyby,“ vysvětlil Tauchman. 

Rekonstrukce městských lázní skončila loni v létě a patřila v Liberci k největším projektům spolufinancovaným z evropských fondů. Na její předražení upozorňovala opozice už před dvěma lety. Stavbu zajišťovala pardubická firma Chládek a Tintěra, která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 299,5 milionu korun bez DPH. Část zakázky pro ni jako subdodavatel zajišťovala firma Syner, která byla rovněž účastníkem výběrového řízení. To bylo v rozporu s podmínkami veřejné soutěže. 

„Zjistili jsme, že tato podmínka už ve smlouvě s dodavatelem stavby chybí,“ řekl analytik Miroslav Kroutil. Právě úzká spolupráce a dohoda firem mohla být podle něj důvodem, proč byla cena zakázky v soutěži tak vysoká. Do soutěže se přihlásily jen tři firmy s nabídkovými cenami, které se lišily jen velmi málo. „Rozpětí mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou je jen kolem dvou procent,“ upozornil Kroutil. Podle něj to umožnila špatná práce orgánů, které měly zakázku kontrolovat.

Město i ROP nedostatečné kontroly odmítají

Podle náměstka liberecké primátorky Jiřího Rutkovského (USZ) ale proběhly kontroly ze strany poskytovale dotace i všechny další kontroly. Také ROP Severovýchod pochybení odmítá: „My zásadně odmítáme, že bychom jen nečinně přihlíželi, ostatně tento fakt naznačují i kroky spojené s kontrolou, které jsme jako úřad učinili,“ uvedla mluvčí úřadu Silvie Špryňarová. 

Také společnost Syner odmítla, že by se na ceně zakázky domlouvala: „Naše společnost žádnou kartelovou dohodu neuzavřela. (…) Takové tvrzení považujeme za účelovou a manipulativní lež,“ uvedl pro ČT mluvčí Syneru Ondřej Paclt. Firma Chládek a Tintěra věc odmítla komentovat.

Že jsou lázně předražené, se spekuluje od samého počátku stavebních prací, existují dokonce dva odborné posudky, podle kterých měla být cena o 50 milionů korun nižší. Až třetí posudek předražení vyvrátil. Jenže kritici ho teď zpochybňují. Za dokumentem totiž stojí stejný člověk, který už sedí ve vazbě kvůli manipulacím s jinou zakázkou, kvůli které policie obvinila osm lidí.