Proměna jáchymovského náměstí může začít, silnice se přemístí

Jáchymov (Karlovarsko) – Ředitelství silnic a dálnic se dohodlo s jáchymovskou radnicí na rekonstrukci náměstí Republiky, kterým prochází mezinárodní silniční tah první třídy. Dosud se o celé náměstí starali silničáři a patřilo takřka výhradně autům mířícím z Čech do Krušných hor anebo dále do Německa. Nově autům zůstane zhruba polovina prostoru, ve zbytku náměstí má vzniknout klidová zóna. O plochu se potom bude starat samo město.

Silnice I/25 spojuje Ostrov nad Ohří s hraničním přechodem Boží Dar a jistě nepatří k nejfrekventovanějším státním silnicím. Pro Jáchymov přesto představuje výraznou překážku v jakýchkoli úpravách náměstí. Silnice se na něm rozděluje do dvou pásů, které – společně s odříznutou travnatou plochou mezi nimi – zabírají velkou část plochy náměstí. Obě části silnice přitom spravuje Ředitelství silnic a dálnic, ačkoli státu patří jenom jedna polovina náměstí, zatímco druhá je města. Radnice již před osmi lety připravila revitalizaci prostranství, ale spory se silničáři – zejména o zimní údržbu silnice – znemožnily její realizaci.

Teď je ale dohoda na světě. ŘSD souhlasilo s tím, že se auta přesunou na státní polovinu náměstí, zatímco městská část bude k dispozici opěšalým obyvatelům a návštěvníkům Jáchymova. „Naším cílem je ten provoz přesunout prostě do té pravé strany a v levé straně vytvořit klidovou zónu,“ shrnul starosta Bronislav Grulich.

Součástí revitalizace bude kromě vzniku parku na náměstí také rekonstrukce chodníků, vytvoření nových stání pro auta a především přeložení části silnice. „Komunikace bude rozšířena a posunuta zhruba o dva metry směrem do zeleného pásu,“ popsal ředitel karlovarské správy ŘSD Lukáš Hnízdil.

Spory města a silničářů ale nebyly jedinou překážkou zahájení revizalizace jáchymovského náměstí. Chyběly také peníze, které až nyní radnice získala z Regionálního operačního programu Severozápad. První etapa bude stát přes 10 miliónů korun.

Jáchymov už před dvěma roky opravil menší Hornické náměstí. Podle starosty se úpravami obou náměstí radnice snaží vylepšit podobu města, kterou kazí zejména majitelé některých domů. „Město – myslím si v dobré víře – prodalo řadu objektů na náměstí Republiky s vizí, že noví majitelé do těch domů zainvestují. Bohužel opak je pravdou,“ podotkl Grulich. Nejvíce zanedbané domy začalo město bourat. Starosta doufá, že nakonec bude horní část města tak hezká jako jeho lázeňská část.