Restaurátor Brodský vzkřísil cenný roudnický pivovar z mrtvých

Roudnice nad Labem – Barokní pivovar v Roudnici nad Labem vstává díky restaurátorovi Jiřímu Brodskému pomalu z mrtvých. Po čtyřech letech úsilí se mu podařilo najít cestu, jak cennou kulturní památku zachránit. Ještě v roce 2010 to přitom vypadalo, že je osud pivovaru zpečetěn. Radní tehdy nechali zdemolovat střechu, a pivovaru tak hrozila zkáza. Hlavně díky Brodskému teď ale budova získává střechu novou, byť provizorní. Více v reportáži Karla Vrány.

Po roce 1989 změnila budova pivovaru několik majitelů. Poslední byl americký občan John Bailey, který začal poničenou stavbu opravovat. Z budovy chtěl udělat malý hotel s distribucí a prodejem vína. Neměl chybět ani prostor pro tradiční country z Texasu. Po roce 2002 ale přišla povodeň. Práce na rekonstrukcích ustaly a začala váznout i komunikace s městem. Vše vyvrcholilo v roce 2010, kdy radní nechali bez vědomí majitele strhnout střechu s tím, že její stav ohrožuje okolí. Práce za pět milionů korun navíc provedla bez výběrového řízení firma Rekon, jejíž jednatelkou byla příbuzná tehdejšího místostarosty Luboše Matka.

Matek nyní působí jako starosta v obci Hrobce a na žádost o rozhovor nereagoval. Exstarosta Roudnice Josef Bakeš je přesvědčen, že město v roce 2010 postupovalo správně: „Střecha, kterou tehdy posuzovali odborníci přizvaní stavebním úřadem, respektive její nejproblematičtější část, zasahující do ulice naproti roudnickému vlakovému nádraží, byla v havarijním stavu.“

Demolice střechy stavbu těžce poškodila

Podle statika Jana Vinaře ale bylo takové rozhodnutí naprosto neodborné, zbytečné a stavbu velmi těžce poškodilo. Na žalostný stav památky se nemohl dívat ani renomovaný restaurátor Jiří Brodský, který například pro Národní galerii zachraňoval nedávno objevený obraz od českého barokního malíře Karla Škréty. Kvůli záchraně pivovaru v Roudnici začal burcovat veřejnost a zorganizoval petici. Nakonec vstoupil i do komunální politiky a stal se i radním.

Stržením barokního krovu totiž zkáza pivovaru vypukla naplno. „Když necháte volně téct do objektu, jsou samozřejmě okamžitě všechny dřevěné části napadeny houbou. Tady devastace pokročila tak daleko, že patrně žádné dřevěné části nebude možno uchovat,“ podotkl Vinař. Kvalitní trámy se tehdy podle Brodského navíc odvezly neznámo kam: „Zbytek se rozřezal na kousky a naházel na bývalý dvůr.“

Chystaná rekonstrukce budovy vyjde na desítky milionů

Bailey odmítl výlohy za demolici, která proběhla bez jeho vědomí, zaplatit. „Mám jim zaplatit za to, co s tím tady udělali? Za to, že historickou střechu rozřezali na malé kousky a vyhodili ji jako smetí na ulici? Kdepak, to neudělám,“ řekl Reportérům ČT v roce 2010. V roce 2012 tak v exekuci získalo pivovar město. Díky iniciativě Brodského a změnám v zastupitelstvu se ale začalo pivovaru blýskat na lepší časy. Od letošního jara nad ním vyrůstá nová provizorní střecha. Město za ni spolu s vyklizovacími pracemi zaplatí zhruba sedm milionů korun. Chystaná rekonstrukce budovy pak vyjde na další desítky milionů.

„Tenkrát stačila jenom menší finanční částka, spravit střechu a bylo všechno v pořádku. Myslím si, že za tím byly osobní zájmy,“ podotkl Brodský. Největší zvrat podle něj přišel v době, když se o pivovar začali zajímat i studenti místního gymnázia. Gymnazisté se s návrhy na nové využití pivovaru zúčastnili soutěže Navrhni projekt vypsané ministerstvem pro místní rozvoj a postoupili s ním do republikového kola. Svůj návrh v Roudnici prezentovali i veřejně. „V jednom patře by mohlo být muzeum pivovarnictví a Podhřibska, chtěli bychom zřídit i malý funkční pivovar a zároveň by mohly vzniknout i kulturní sály pro město,“ popsal záměr student Michal Voborský.

Bývalý majitel pivovaru John Bailey zastřešení budovy a pokusy o její záchranu uvítal. Trvá ale na tom, že mu pivovar vzali nelegálním způsobem lidé, kteří byli zkorumpovaní: „Lituji ztráty svého času a peněz.“

Dobová kresba barokního pivovaruPivovar v Roudnici nad Labem je jedinečnou ukázkou barokní průmyslové architektury. Stavbu podobných rozměrů a prostorového uspořádání lze v České republice nalézt jen výjimečně. V 90. letech 17. století budovu postavil italský stavitel Antonio Porta, který patřil k předním barokním architektům v Čechách. Kvůli výstavbě železnice byl ale pivovar v polovině 19. století částečně zbořen a od osmdesátých let pak nebyl využíván a čím dál víc chátral. Po roce 1989 změnila budova několik majitelů. Poslední byl Američan John Bailey, nyní pivovar vlastní město.