Prodejna Baťa musí k zemi, všechny podobné čeká kontrola

Mariánské Lázně – Po uzavření třípatrového obchodního domu v Mariánských Lázních hodlá prodejce obuvi Baťa nechat zkontrolovat všechny své prodejny po celé ČR, postavené ve 30. letech minulého století. Na památkově chráněnou budovu se kvůli vážně narušené statice chystá demoliční četa.

Podobnou prodejnu, jako je ta mariánskolázeňská, má síť Baťa i v Karlových Varech a dalších asi 15 městech České republiky. Marketingový ředitel Lukáš Ohanka pro ČT potvrdil, že firma Baťa provede plošný průzkum všech svých prodejen z 30. let, aby mohla vyloučit další případná rizika.

Třípatrovou prodejnu Baťa v Mariánských Lázních čeká demolice

Třípatrovou prodejnu obuvi Baťa v centru Mariánských Lázní v polovině června uzavřeli statici se zjištěním, že nosná konstrukce objektu je v havarijním stavu. A protože neexistuje možnost železobetonovou konstrukci nějak sanovat, doporučili vzhledem k ohrožení lidí v okolí i uvnitř brzkou demolici budovy.

Narušení statiky domu jde za takzvaným hlinitanovým cementem, který se při stavbě domu otevřeného v roce 1931 použil. Patřil k tehdy běžným materiálům, protože ale v Evropě došlo k několika samovolným zřícením domů, byl v roce 1957 v Československu zakázán.