Při obnově značek nachodí stovky kilometrů, domů přinesou leda houby

Trutnov – Zhruba tisíc kilometrů turistických stezek obstarávají nadšenci z Klubu českých turistů (KČT) na Trutnovsku. Každoročně obnoví pro dobrou orientaci návštěvníků Krakonošova pohoří na tři tisíce turistických značek. Po celodenním chození po lesích přinesou domů leda tak houby, jinak značky obnovují v podstatě zadarmo. Pouze na štětce a barvy jim přispívá Krajský úřad asi půl milionem korun každý rok.

Na každý kilometr vychází asi hodina práce, některé značení zdevastuje počasí, někde zas zásah dřevařů. Ročně musejí značkaři obejít na 300 kilometrů tras, značky mají přesně stanovená místa i názvy.

Značkaři se starají, aby značky nemizely, paradoxně jim ale práci komplikují značky navíc. Objevují se totiž i takzvaně divoké značky, nejčastěji tvorba hoteliérů. „Používá je každý, kdo chce někam navést turisty. Obsazují nám naše směrovky svými, kolikrát ani nemáme kam dát ty naše,“ říká s úsměvem Ladislav Novák.

Pěší trasy jsou značeny pásovými značkami, které se skládají ze tří vodorovných pásů. Prostřední pás, který určuje barvu značené trasy, je červený, modrý, zelený nebo žlutý. Oba krajní pásy jsou bílé a mají za úkol značku ještě více zviditelnit. Pásová značka tedy tvoří čtverec o rozměrech 10x10 cm.

(zdroj: www.kct.cz)


  • Za turistikou do Krkonoš v létě vyrážejí především turisté z Česka. Sehnat během letních prázdnin ubytování v horských střediscích by neměl být problém. Rezervované ubytovací kapacity představovaly v polovině června asi padesát procent. Ceny se od loňska veskrze nezměnily.