Průvod hasičských vozů připomíná 150 let brněnského sboru

Brno – Koněspřežná parní stříkačka, hasičská úprava luxusní prvorepublikové limuzíny Tatra 17, ale i vozy z tuřanského letiště či dukovanské elektrárny se sjely na oslavu 150 let profesionálního hasičského sboru v Brně. Pouliční výstava a především přehlídka tak ukáže v plném rozsahu, čím brněnští hasiči ve své historii jezdili a hasili. Přehlídka začíná v 11:00.

Mezi nejvzácnější a také nejstarší exponáty, které přijely na hasičské výročí do Brna, patří tzv. koněspřežka z roku 1912. „Je to parní stříkačka od dobrovolných hasičů z Uherského Brodu,“ nastínil mluvčí HZS Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška. Koněspřežnou stříkačku podle něj hasiči rekonstruovali před osmi lety, předtím byla několik desetiletí nepoužitelná a zničená.

Kromě koněspřežné parní stříkačky, hasičské Tatry 17 anebo Pragy RN reprezentujících slavnou historii se ale brněnští hasiči mohou pochlubit i neméně velkolepou současností. Nejen v Brně, ale i na dalších místech jižní Moravy se vyskytují i vozidla, kterých je v celém Česku jen několik. „Bude možné vidět letištní speciál z Brna, bude možné vidět hadicový automobil z Jaderné elektrárny Dukovany nebo těžký vyprošťovací automobil požární stanice Lidická,“ uvedl Jaroslav Mikoška.