Přestavba křižovatky smrti je hotová. Provoz bude bezpečnější, slibují silničáři

Nesovice (Vyškovsko) – Desítky nehod každý rok a přechod, přes který děti raději převáděli zaměstnanci obce v reflexních vestách. Po dvouleté rekonstrukci si teď ale mohou v Nesovicích na Vyškovsku oddechnout. Stavbaři změnili nebezpečnou dispozici křižovatky, která ležela v těsné blízkosti železničního přejezdu.

Silnice I/50 patří k jednomu z nejvytíženějších tahů na jižní Moravě. Jenže právě rušná doprava a křižovatka hned u železničního přejezdu byla v Nesovicích příčinou řady vážných dopravních nehod. „Každé auto delší než deset metrů, muselo při odbočování zůstat částečně stát na železničním přejezdu. Vzhledem k hustotě provozu v obou směrech byly velké obavy z případných kolizí s vlakem,“ popsal starosta Vítězslav Reška.

To rozsáhlá rekonstrukce změnila. Stavbaři totiž oddálili trasu silnice od železničního přejezdu. Řidiči – především nákladních automobilů - tak budou mít dost prostoru při odbočování z vedlejší silnice na hlavní. „Už nebudou stát přímo na přejezdu,“ vysvětlil vrchní inspektor Drážní inspekce Josef Dvořák.

Rekonstrukce změnila podobu křižovatky (červeně současný stav, křížky značí původní trasu)
Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic

Změnu vítají i místní. Donedávna bylo i pro ně přecházení křižovatky, kde řidiči nedbají na dodržování předepsané rychlosti, velmi nebezpečné. „Z jedné strany zastavili, z druhé ne, takže člověk nevěděl, jestli může přejít, nebo ne. Teď to vypadá dobře, tak uvidíme, jak se to osvědčí,“ řekla obyvatelka obce Marta Fojtová. Podobně si přestavbu chválí i ostatní.

Jediná výtka - stavebním pracem ještě není konec. Silnice od dnešního dne funguje jen ve zkušebním provozu, stavbaře teď čekají dokončovací práce. Zbývá opravit přetěžovaný most nebo zbourat starou část silnice.

Stavba, která o několik desítek metrů odklonila novou komunikaci od té původní, tak zatím není zkolaudovaná. Poslední potřebná razítka by měla získat až příští rok. Právě tak dlouho totiž potrvá dokončení rekonstrukce silnice. Řidičů se dodatečné práce už nijak nedotknou, silnici budou moct běžně používat. Cena oprav se kvůli změně trasy silnice vyšplhala přibližně na 150 milionů korun.

Úseku silnice I/50 u Nesovic se dlouhá léta přezdívalo křižovatka smrti. Několikrát do roka zde docházelo k tragickým střetům. Křižovatek s podobně nebezpečnou dispozicí jsou podle drážního inspektora Dvořáka po celé zemi stovky. Mezi železničáři mají i specifické označení - krátké přejezdy.

Silnice I/50 patří k nejdůležitějším a dopravně velmi vytíženým jihomoravským tahům. Je totiž součástí mezinárodní silniční sítě s označením E50. Auta a především tranzitní doprava tudy míří z Brna přes Uherské Hradiště až na hraniční přechod Starý Hrozenkov. Odtud pak řidiči pokračují na Slovensko.