Sitenského válečné fotografie zdobí vojenské muzeum v Králíkách

Králíky - Vojenské muzeum v Králíkách otevřelo výstavu válečných a historických fotografií Ladislava Sitenského. Přední válečný fotograf dokumentoval osudy českých letců v Británii - sloužil u 312. perutě, kde měl na starosti fotokulomety. Fotografoval ale například i 311. bombardovací peruť. Před 75 lety také pořídil unikátní fotografie příjezdu německých okupantů do Prahy. Výstava Čas zoufalství a nadějí zůstane součástí expozice kralického vojenského muzea do konce srpna.

Ladislav Sitenský (7. srpna 1919 – 5. listopadu 2009) se začal věnovat fotografii ve čtrnácti letech. Za svůj život pořídil asi půl milionu snímků. Uspořádal na dvě desítky samostatných výstav doma i v zahraničí, vystavoval například v Británii či USA, a vydal přibližně stejný počet fotografických publikací.

Kromě reportážních fotografií bojů na západní frontě za druhé světové války jsou dalšími stěžejními tématy jeho tvorby krajina a Praha, bohatá je i jeho tvorba portrétní. Jeho největší láskou však vždycky byly hory, sníh a mraky.

Sitenský byl držitelem mnoha vysokých vojenských vyznamenání a prestižních uměleckých ocenění. V říjnu 2007 mu prezident Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. Jméno Sitenského nese planetka číslo 5998, kterou objevil v září 1986 na Kleti přední český astronom Antonín Mrkos.