Zájem o lepší pokoje roste. Nemocnice proto přestavují nevyužité prostory

Brno – Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích chce přestavět celé patro na jednolůžkové pokoje. O nadstandardy je totiž mezi pacienty stále větší zájem. Pro nemocnice je to navíc možnost, jak si přivydělat.

Klasikou v jihomoravských nemocnicích jsou tři lůžka na pokoji, televize na desetikorunu a jedna plechová skříňka. Kdo je ochotný zaplatit, toho čeká výrazně hezčí prostředí pro rekonvalescenci – jednolůžkový pokoj s klimatizací, ledničkou, vlastní koupelnou a obrazy, které malovali lékaři. Připlatil si za něj i pacient David. „Nepřemýšlel jsem nad tím, dopředu jsem byl rozhodnutý pro nadstandard. Člověku se to určitě za ty peníze vyplatí,“ řekl.

Enormní zájem potvrzuje i vedení nemocnic. „Nadstandardní pokoje máme v podstatě kontinuálně obsazeny. Někteří pacienti se dokonce snaží objednávat dopředu. Naše kapacita zdaleka nestačí požadavkům pacientů,“ popsal současný stav ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Nadstandardní pokoje v brněnských nemocnicích

Fakultní nemocnice Brno – 38 lůžek (různé kategorie pokojů, liší se cena za noc)

Fakultní nemocnice u sv. Anny – 26 lůžek (různé kategorie pokojů, liší se cena za noc)

Nemocnice Milosrdných bratří – 5 lůžek

Vojenská nemocnice – 7 lůžek

Úrazová nemocnice – 10 lůžek

(zdroj: jednotlivé nemocnice)


Fakultní nemocnice přitom nadstandardní pokoje stále modernizuje. Zatímco ještě před měsícem by paní Eva musela do společné koupelny na chodbu, teď ji má jen dva metry od postele a navíc sama pro sebe. „Moc mě překvapila například klimatizace, protože vím, že s otevíráním oken v nemocnicích může být problém, často je to zakázané,“ pochvalovala si pacientka.

Fakultní nemocnice je navíc jednou z těch, která se snaží nabídku nadstandardních pokojů rozšiřovat. Ještě letos by chtělo vedení nemocnice přestavět na tento typ pokojů celé patro po bývalé tkáňové bance. Díky investici by mělo vzniknout hned 12 jednolůžkových pokojů. Ty nejšpičkovější pokoje mají nejen vlastní televizi, minibar, ale třeba také trezor.

Noc v nadstandardu jako noc v hotelu

Stejně jako vybavení se liší i cena. Ta se pohybuje od 500 do 1 500 korun za noc v nemocnicích, na soukromých klinikách jsou to až 3 000 korun.

V nabízených službách jdou nemocnice ale ještě dál. „Pacienti využívají i další služby, a to poměrně často. Jedná se například o služby kadeřnické, kosmetické, můžou se objednat na manikúru nebo pedikúru,“ popsala služby, které nabízí Fakultní nemocnice u sv. Anny, mluvčí Šárka Urbánková.

Pro nemocnice jsou služby nad rámec zdravotnické péče cestou, jak si přivydělat. Například Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích si tak loni zvýšila výnosy o 8,5 milionu korun. Rozhodně to ale není kompenzace za ztrátu regulačních poplatků, na kterých jen tato nemocnice přichází o 50 milionů korun ročně.