Středočeská ČSSD stvrdila Peterovu kandidaturu na hejtmana

Praha – Politikem, který vystřídá Josefa Řiháka na pozici hejtmana Středočeského kraje, má být podle regionální ČSSD dosavadní hejtmanský náměstek Miloš Petera. Kandidaturu, o které se ve vedení kraje hovořilo od chvíle, kdy radní vyzvali Řiháka k rezignaci, schválil krajský výkonný výbor sociální demokracie. Petera slíbil, že když se stane hejtmanem, vzdá se poslaneckého mandátu. Již dříve uvedl, že nebude znovu kandidovat ani na pozici nymburského starosty.

Nového hejtmana budou středočeští zastupitelé volit v pátek. Patrně se jím stane dosavadní náměstek hejtmana, poslanec a starosta Nymburka Miloš Petera. Jeho kandidaturu ovšem kritizuje opozice, podle které je Petera spojen s érou bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), souzeného kvůli korupci. Náměstkem totiž byl Miloš Petera již tehdy. „V osobě pana Řiháka zřejmě ČSSD potřebovala nějakou tvář, která není spojená s bývalým vedením Středočeského kraje z dob pana Ratha. Teď, když se jim zdá, že se situace uklidnila, se opět chtějí velmi silně chopit moci na kraji,“ uvedl předseda klubu zastupitelů ODS Raduan Nwelati (ODS).

Ačkoli Miloš Petera má naráz tři funkce, výzvu k odchodu dosavadního hejtmana Řiháka zdůvodnil právě vysokým množstvím Řihákových funkcí. Ten byl hejtmanem, senátorem a zastupitelem v Příbrami, kde dříve starostoval. V komunálních i senátních volbách chce své funkce obhájit, spolustraníci ho proto vyzvali, aby se více zaměřil na volby a nekumuloval. Petera se také chce svých dalších funkcí postupně zbavit, v srpnu se vzdá poslaneckého mandátu a na podzim již nebude kandidovat na starostu. Podle některých zástupců ČSSD byla za výzvou radních také špatné komunikace mezi Řihákem a radními.

Stane-li se Petera hejtmanem, bude pátou hlavou Středočeského kraje od vzniku krajského uspořádání v roce 2000. Zatím nejdéle vydržel v čele kraje Petr Bendl (ODS), který byl hejtmanem mezi lety 2000 a 2008. Další volby ale prohrál a vystřídal ho David Rath. Ten odstoupil po necelých čtyřech letech kvůli obvinění z korupce a machinacím s veřejnými zakázkami. Do voleb potom zhruba čtyři měsíce vedla kraj Zuzana Moravčíková (ČSSD). Volebním lídrem a novým hejtmanem se potom stal Řihák, který v křesle vydržel rok a půl.