Prázdniny v pražské MHD: Prodlužují se intervaly, výluky uzavřou čtyři tratě

Praha – Končí velká tramvajová výluka v centru Prahy – a začíná další. Dělníci se přesunou z tratě v Jindřišské a Vodičkově ulici na Karlovo náměstí, kde začíná rozsáhlá rekonstrukce nejen tramvajové tratě, ale celého prostranství. Výluky začnou se začátkem prázdnin rovněž v Modřanech, Hostivaři a na Bílé Hoře. Současně musí cestující v pražské MHD od soboty počítat s prázdninovým provozem. Až do konce srpna bude mít většina linek ve špičce delší intervaly, omezení dopadne i na metro.

Největší výluka, která letos postihla pražské centrum, končí. Tramvaje se v noci vrátí do Vodičkovy a Jindřišské ulice a na Starém Městě se vrátí linky do obvyklých tras. Výluková sezona však nekončí, během prázdnin proběhnou celkem čtyři výluky rozdělené na více etap. „Rekonstrukce se uskuteční v úsecích, které patří ke klíčovým dopravním tepnám v metropoli, ale zároveň nebyly již delší čas modernizovány,“ uvedl technický ředitel DPP Jiří Šurovský. Jedna výluka postihne centrum, další se týkají tratí na okraji pražské tramvajové sítě. Všechny čtyři výluky začínají v sobotu ráno.

Omezený provoz tramvají bude během prázdnin na Karlově náměstí. Uzavřena bude trať postupně mezi Myslíkovou a Resslovou ulicí, ve druhé etapě od poloviny července mezi Resslovou a Morání. Uzavřené úseky tak budou tramvaje objíždět přes Masarykovo a Rašínovo nábřeží. Zpočátku budou odkloněny spoje linek 3, 18, 22 a 24, navíc budou jezdit linky 23 (Malovanka – Kobylisy) a 33 (Nádraží Braník – Kubánské náměstí), které obslouží úseky kvůli výluce odříznuté – Spálenou a Vyšehradskou ulici. Od 19. července, kdy se vyloučený úsek posune k Moráni, se bude odklon týkat linek 3, 10, 16, 18, 22 a 24.

Ve Švehlově ulici bude pokračovat oprava tramvajové trati k nádraží Hostivař, která začala loni. Kvůli špatnému stavu trati dosud nemohly na linkách do Hostivaře jezdit nové nízkopodlažní tramvaje, dopravní podnik slibuje také zrychlení. Omezení se dotkne linek 22, 26, 57, 57 a 59. Ty budou zprvu končit na Kubánském náměstí (linka 26 pojede na Čechovo náměstí), od konce sprna do poloviny září potom na Radošovické.

Kvůli stárnoucí trati proběhne obdobná rekonstrukce také v Bělohorské ulici. „Budou kompletně vyměněny dožívající velkoplošné panely za novou konstrukci se štěrkovým ložem. Povrch tramvajové trati bude ve velké míře zatravněn,“ shrnul Miroslav Penc z dopravního podniku. Součástí rekonstrukce trati bude i výluka na Bílé Hoře, která postihne linky 22 a 57, obě budou zkrácené na Královku.

Kvůli škodám po loňských povodních potom začíná oprava trati od nádraží Braník do Modřan. Celé prázdniny po ní nebudou jezdit linky 3, 17 a 52, všechny tramvaje budou končit v Braníku. Dopravní podnik zavede náhradní autobusovou linku X17.

Plná tramvaj
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Prázdninový provoz

Kromě výluk začíná k 28. červnu také prázdninový provoz pražské MHD. Navazuje na tzv. předprázdninový provoz, omezení však nyní budou rozsáhlejší. Ve špičkách včetně ranní budou delší intervaly, týká se to i metra. Tramvaje budou jezdit ve špičce v desetiminutových intervalech (páteřní linky po pěti minutách), mimo provoz budou linky 2, 4, 6 a 13. Mimo provoz potom budou školní autobusové linky a nepojedou posilové spoje. Špičkové intervaly metrobusových linek budou začínat na sedmi minutách.