Amatérský konstruktér vylákal z Arabů tři miliony

Hradec Králové – Královéhradecká policie řeší kuriózní případ leteckého nadšence, který se snažil prodat amatérsky zkonstruovaný vrtulník do Saudské Arábie. Stavba takového stroje ale podléhá přísným předpisům, které muž nemohl nikdy splnit. Přesto se mu podařilo investory přesvědčit, aby mu poslali přes tři miliony korun. Ty pak použil na zaplacení dluhů. Celkový obchod za víc než 35 milionů korun se mu už dokončit nepodařilo. Policie ho zatkla a obvinila z podvodu. Hrozí mu až deset let vězení. 

Svůj vrtulník nazval 37letý muž z Rychnovska MK-90. Stroj nabízel na internetu. Potenciálním zájemcům o koupi předkládal několik padělaných dokumentů, například svůj vysokoškolský diplom, certifikát k projektování a vývoji létajících zařízení nebo letecký deník stroje. 

Díky své výmluvnosti, velmi dobré počítačové zdatnosti a v neposlední řadě i díky znalosti problematiky leteckého průmyslu skutečně zájemce získal. Firma ze Saúdské Arábie mu vyplatila 150 tisíc amerických dolarů (3,1 milionu korun), které měly sloužit na dokončovací fázi, zejména certifikaci stroje. 

Muž s arabskými investory podepsal i smlouvu o odprodeji celého projektu, tedy zejména projektové a výrobní dokumentace a autorských a průmyslových práv. Cena za obchod byla stanovena na 1,85 milionu amerických dolarů (35 milionů korun). Kupující chtěli ale vidět vrtulník létat. Celkem třikrát proto přijeli do Česka, muž se vždy nějak vymluvil. Investoři se proto obrátili na policii. Kromě investorů podaly trestní oznámení ještě dvě instituce, které vydávají dokumenty, jimiž se muž zaštiťoval.

Přivolaný znalec z odvětví konstrukce letadel pak konstatoval, že vzhledem ke způsobu vývoje neměl MK-90 šanci na schválení či certifikaci, ani by nemohl dostat povolení k letu, natož k sériové výrobě.