Třinec oživuje svou tvář – zakoupil barevné multifunkční lavičky

Třinec – Muzejní čtvrť ve Vídni a náměstí Svobody v Třinci teď mají něco společného. Po vzoru rakouského hlavního města si ocelářská metropole pořídila originální barevné a multifunkční umělohmotné lavičky. Bojuje tak proti tomu, aby ji lidé vnímali jen jako šedé a průmyslové město.

S nápadem pořídit barevné lavičky přišla místní knihovnice a vedoucí odboru dopravy třineckého magistrátu. Všichni očekávali dlouhá jednání – vedení města ale zareagovalo až nečekaně vstřícně a rychle.

Modrá, žlutá, červená – lavičky jsou v barvách, které má město Třinec i ve svém znaku


„Spíš to bereme jako takový experiment. Chceme zkusit, co to udělá s občanem, jak to přijme. Hlavní úkol je oživit určitý prostor ve městě pomocí barev a nových prvků. V povědomí lidí je Třinec trošku městem u železáren, trošku šedé, trošku zaprášené,“ podotkl třinecký architekt Boris Petrov.

Město ale lavičky nekoupilo jen kvůli modernímu designu. Jako dětská stavebnice se dají se sestavit do různých tvarů. „V průběhu týdne slouží zejména k relaxaci a odpočinku. V průběhu koncertů či představení budou sloužit jako pódium,“ doplnila starostka Třince Věra Palkovská.

Jak se dají lavičky využít jako pódium nebo hlediště, poznají lidé už v nejbližších dnech – během právě začínajícího Třineckého kulturního léta.