Rapem a besedami k osvětě dětí z vyloučených lokalit

Ostrava – Jak motivovat děti z ghetta, aby to někam dotáhly? Podle odhadů Agentury pro sociální začleňování jich žije ve vyloučených lokalitách v Česku celkem 40 tisíc a tento počet neustále stoupá. Právě dětem z ubytoven a špinavých čtvrtí se na severu Moravy snaží pomoci rapper, kickboxer a policejní asistent Lukrecius Kišš zvaný Chang. Ony ho berou jako vzor, mluví totiž jejich jazykem.

Lukrecius Chang chtěl už ve školce tančit jako Michael Jackson, od Van Damma zase okoukal první kopy a údery. Stejné idoly měli i mnozí jiní, jenže on vydržel tvrdě dřít a dnes už se k němu lidé hlásí i na ulici.

Kromě muziky a boxu se Lukrecius Chang věnuje také osvětě. Za sebou už má desítky besed a motivačních workshopů v Karviné, Havířově, Bohumíně či Orlové. Na přednáškách varuje před mafií, drogami a nabádá k disciplíně a vzdělávání. Spoléhá na svou přirozenost. Možná právě díky tomu si z něj mnoho dětí bere příklad.

Rapper Lukrecius Chang na své beseděLukrecius Chang:

„Myslím, že když jim přijdou něco vykládat lidé v kravatě, tak že je pošlou někam. V téhle chvíli přijde nějaký reálný člověk z ulice, takže si z toho něco vezmou.“


Další tvář Changa je jeho občanská. Pod vlastním jménem Lukrecius Kišš obchází v uniformě asistenta prevence kriminality karvinské Nové Město. Ministerstvo vnitra s ním dokonce propaguje asistenty v oficiálním videoklipu.