Kus skály se v Děčíně zřítil mezi domy, masiv je dál nestabilní

Děčín V Děčíně se večer zřítil dvacetitunový skalní blok mezi obydlené domy. Utrhl se z masivu nad městskou částí Horní Žleb. Několik lidí muselo být evakuováno. Skála je navíc nadále nestabilní, jak ukázalo zkoumání technika a úředníků magistrátu. Město chce proto co nejdříve začít se zabezpečením masivu.

Video Podle statiků by mohl přijít další podobný sesuv
video

Podle statiků by mohl přijít další podobný sesuv

„Bohužel bylo zjištěno, že odlomená část skály pochází z masivu, který je narušen, a hrozí další sesuv menších kusů. Co nejdříve proto začneme se zabezpečením masivu,“ řekl děčínský primátor František Pelant (ČSSD). Evakuovaná rodina, které kámen proletěl kolem domu, zatím zůstane v jednom z děčínských hotelů.

Kus skály padal asi 200 metrů a zanechal za sebou hlubokou rýhu. Poničil zahrady a zastavil se až na rovině kousek od železniční trati. „Chyběl asi metr a bylo by to v baráku, takže barák by byl pryč a my možná také,“ popisuje Karel Kovář, jeden z místních. 

Z domu, který byl nejblíže padající skále, museli odejít tři lidé. Masiv se zřítil v ulici, kde se podobné pády staly i v minulosti. Naposledy na jaře minulého roku, tehdy byl utržený kus skály ale výrazně menší než současný.

Radnice plánuje sanaci svahu – měly by zde vyrůst speciální zadržovací ploty. „Byla schválena dotace zhruba šest milionů korun. Nejvíc problematická místa zabezpečíme,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Termín sanace zatím radnice nemá, nejdřív musí najít dodavatele v soutěži. Podle statika by ale práce měly začít okamžitě. 

Mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík řekl, že státní podnik se bude v případě potřeby na sanaci svahu podílet. Odmítl, že by pád balvanu souvisel s nedávnou těžbou dřeva. „Z provedeného šetření plyne, že pád kamene způsobily přírodní vlivy a současně byla vyloučena jakákoli souvislost s nedávnou, na jaře ve svahu prováděnou těžbou přestárlých a nebezpečných stromů. Těžební práce byly ukončeny již k 30. dubnu 2014,“ dodal Boublík. Lesy ČR zároveň vysazují na některá místa stromy, které by měly postupně pomoci ke stabilizaci svahu.