Každodenní tichý protest v Hradci: Španěl bojuje o svou dceru

Hradec Králové – Okresní soud v Hradci Králové řeší mezinárodní spor ohledně vlastnictví dítěte. Španěl Antoni Miquel si stěžuje, že mu je navzdory soudnímu verdiktu zamezen přístup k dceři, kterou má se svou bývalou manželkou - Češkou. Domáhá se určení střídavé péče a na dceru chce mít stejný čas jako její česká matka. Upozorňuje také na možnou podjatost a značnou délku řízení, které vztahy s dítětem zhoršuje. Vyjádření matky se ČT i přes pokusy nepodařilo zjistit.

Antony Miquel se na svůj případ snaží upozornit tím, že denně stojí před budovou soudu. Kvůli dítěti se dokonce přestěhoval do Česka. Podle něj se ale vazby zpřetrhávají stále více, i když soud už loni v listopadu nařídil, že na pravidelný styk s dcerou má otec nárok.

„Svou dceru jsem viděl od začátku roku jen na 52 hodin,“ říká Miquel. Průtahy v řízení, které trvá necelý rok, podle pana Miquela celou záležitost jen zhoršují. Podle okresního soudu je ale délka procesu standardní. Klíčové je podle něj čekání na dopracování znaleckého posudku.

Soudní znalkyně přitom doporučila, aby dcera strávila část prázdnin s otcem ve španělské Taragoně. Připustila, že příkop mezi ním a dcerou se prohlubuje. „V případě, že to řízení trvá nadměrně dlouho, tak je velmi pravděpodobné, že ten vztah mezi otcem a dítětem se může poškodit,“ dodává dětský psycholog Jan Lašek.

Pan Miquel se navíc obává o nestrannost řízení. Dvě soudkyně se totiž v soukromí stýkaly s jeho bývalou manželkou. Příslušnou námitku podle soudu ale zatím nevznesl. O celé věci by se tak mělo rozhodnout v polovině srpna. Doporučení soudní znalkyně, aby dcera strávila část prázdnin ve Španělsku, se už naplnit zřejmě nepodaří. Bývalou manželku Miquela se redakci přes telefon oslovit nepodařilo.