Opencard bude zatím fungovat dál, problémové dluhy ale zůstávají

Praha – Dnešní půlnocí končí „nouzová“ dohoda Prahy s firmou eMoneyServices (EMS) o dočasné správě systému Opencard. Výdej nových karet a jiné služby by ale měly i od 1. července dál fungovat. Obě strany se totiž na poslední chvíli dohodly na další spolupráci. Opakování kolapsu s výdejem nových karet prý tak zatím nehrozí.

Praha a vlastník autorských práv EMS sestavují memorandum o spolupráci s harmonogramem postupu. Pokud se na něm shodnou, schválit by ho pak měli ještě radní. „Postupovali jsme tak, aby byla zachována kontinuita služeb, aby nedošlo k narušení systému vydávání karet a podobně,“ uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Podle primátora Tomáše Hudečka nyní obě strany jednání o vytvoření „jízdního řádu“ tak, aby celý systém fungoval pro Pražany co nejpohodlněji. Na podmínkách případného obchodu ale dosud obě strany shodu najít nedokázaly. Mluví se zejména o vypořádání dluhů vůči EMS. Jde hlavně o závazky za služby a za licence ke 250 tisícům karet, které firmě dluží Praha i dopravní podnik. Nabídka půl miliardy je podle Hudečka kvůli „zdravému rozumu“ neakceptovatelná. Pokud se obě strany nedohodnou, bude Praha zřejmě muset přistoupit k alternativnímu řešení, tedy jiné kartě či technologii.

Praha a vlastník autorských práv EMS vedou už několik týdnů ostré debaty ohledně dalšího fungování systému Opencard. Vedení města se pokouší zbývajících 20 procent práv k systému koupit a provozovat jej samo. V polovině června se firma EMS zavázala zajistit správu kartového centra Opencard  do konce měsíce. Právě tehdy totiž žadatelé o novou kartu zažili výpadek systému, kdy po změně časových certifikátů dočasně zkolaboval výdej karet. „My jsme museli opravit chybu, kterou způsobilo hlavní město tím, že přetočilo v celém systému datum,“ dodal Opatrný.

Projekt za 1,35 miliardy pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). Kvůli Opencard bylo nepravomocně odsouzeno pět úředníků magistrátu. K soudu nově míří i deset někdejších i nynějších radních za ODS a TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a dalších pět úředníků. Schválili totiž prodloužení smluv s EMS. Všichni vinu popírají, kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti nemohli postupovat jinak.