Zámek Miroslav se po 20 letech dočkal oprav. Další takové štěstí nemají

Jižní Morava - Zámky, které po revoluci získaly do svého vlastnictví obce, chátrají. Města totiž nemají peníze na nákladné rekonstrukce, a zámky se jim nedaří ani prodat. Například oprava zámku v Miroslavi na Znojemsku začala až poté, co se památka dostala do havarijního stavu a potýká se s narušenou statikou.

„Začaly práce na fasádě, demontujeme umakart, a jak to dovolí počasí, tak se rozběhne práce na střeše. Dost špatná je statika, to vidím jako největší problém,“ varoval stavbyvedoucí Marián Kovář. Po dvaceti letech se správci zámku podařilo získat 25 milionů na alespoň částečnou rekonstrukci. Město, které renesanční zámek získalo po revoluci, se jej snažilo opravit i prodat.

„Objevovali se ale podvodníci, kteří chtěli nějakým způsobem získal nemovitost a tu zastavit a vyčerpat na ni úvěrové prostředky. Tomu se naštěstí podařilo zabránit,“ zavzpomínal na útrapy s prodejem zámku starosta Miroslavi Augustin Forman (nez). Původní gotická tvrz, přestavená na zámek i internát pro studenty učiliště, tak nakonec zůstala v majetku města.

Přestože opravy mají být hotové už do dubna příštího roku, místní dál netrpělivě shánějí peníze na rekonstrukci zbývající části zámku. Snahu o jeho celkovou rekonstrukci považují za nekonečný příběh.

Zámek v Miroslavi
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Památky jako danajský dar městu

Zchátralý zámek v Hrušovanech nad Jevišovkou odkoupila před čtyřmi lety soukromá společnost, aby jej přestavěla na domov pro seniory. Městu ale nezaplatila, a tak zámek stále patří Hrušovanům, které si s ním nevědí rady. Několik let marně hledal majitele i zámek v Kupařovicích na Brněnsku. Přestože byl nakonec prodán v dražbě, kvůli majetkovým sporům se plány na rekonstrukci zastavily a zámek dál chátrá.

Před více než deseti lety odkoupila zámeckou budovu ve Veselí nad Moravou soukromá firma, která městu dodnes dluží statisíce, a slibované opravy jsou v nedohlednu. Problémy ale způsobují i jiné památky, nejen zámky.

Znojmu se ani po pěti letech nepodařilo prodat Loucký klášter, bezplatně byl proto nakonec převeden na město. Zrekonstruovat tak rozsáhlý komplex by ale stálo miliardu, což je nad možnosti Znojma. Přestože zahraniční investoři měli o klášter zájem, smlouva, jež nemovitost převedla na město, stanovuje, že Loucký klášter nesmí být využíván ke komerčním účelům.

Zámek Hrušovany nad Jevišovkou
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Rychetský

Život na zámku

„Zámek byl v majetku města a potřeboval kompletní opravu. Nebylo tam ani jedno okno, ani jedny dveře a polovina podlah chyběla,“ zavzpomínal na původní stav zámku Letovice jeho majitel Bohumil Vavříček. Zdevastovanou památku koupil před deseti lety a po čtyřech letech už do soukromého zámku zavítali první turisté. „Celý život sbírám starožitnosti a zámek Letovice je největší starožitnost, kterou bylo potřeba zachránit,“ zdůvodnil nákup památky Vavříček.